Avrupa Yakası
0(212) 569 55 55
Anadolu Yakası
0(216) 391 55 55
İzmir Bölgesi
0(232) 243 88 88
  Menü
Basında Tufan   |   Referanslarımız

Su Kaçağı Tespiti

Tufan Tesisat; Kırmadan su kaçağı bulma, tıkalı boru açma ve petek temizliği sektöründe Türkiye’de bu hizmeti ilk kez uygulayan firmadır. 15 servis aracı ve alanında uzman sertifikalı 37 servis personeli ile İstanbul’un tüm ilçelerine 60 dakika gibi kısa bir sürede servis imkanı ve tüm ilçelere aynı fiyat garantisi ile siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaktadır.

 

KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Genel yaşam alanlarında oluşan su kaçakları herkesin başına gelebilecek en olumsuz olaylardan birisidir.

Su kaçağının çözümü için yıllar önce çeşitli yerler ve tesisatlar kırılarak tespit edilmeye çalışılırken bu durum gereksiz yere zaman harcamanıza neden olurdu. Yaşam alanlarında gereksiz yere yapılan bu tadilat hepimizin kâbusu haline gelmekle beraber yüksek maliyetler ortaya çıkarmaktaydı.

Zaman zaman su kaçağı tespit etmek için yanlış çalışma yüzünden kaçak ile alakası olmayan dairelerdeki tesisatlar, alanlar bile kırılmaktaydı.

Kaçağın geldiği su yolu bulunup, en üst kattan en alt kata kadar hiç bir daireye sirayet etmeden, sadece en alt katın tavanından aktığı aradaki daireler ile alakası olmayan bir su kaçağı yüzünden aradaki daireler boş yere kırıldı.

Kaçak olan bölgede gerek  termal kamera gerek akustik dinleme cihazı gerekse tesisat güzergâhını belirleyen dedektör ve nem ölçme  cihazları yardımıyla kaçak olan daire ve kaçak olan tesisat yaklaşık 30 dk’lık bir çalışma sonucunda tespit edilmektedir. Kaçak olan tesisat tespit edildikten sonra tam kaçak noktası da yine bu cihazlar yardımıyla kısa sürede tespit edilir. Gereksiz yere kırma dökme ve tadilat olmadan çok yüksek maliyetler ödememize gerek kalmadan zamanımızı bile boşa geçirmeden bu sorundan kurtulmuş oluruz.

SU KAÇAĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Parkede su kaçağı belirtisi nasıl anlaşılır?

Parkeler ahşap malzemeler olduğundan sızan sular parke ile temasa geçtiğinde parkelerde kısa sürede kabarmalar ve renk değişiklikleri olmasından SU KAÇAĞI olduğu anlaşılır.

Alt dairede su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır?

Bir üst dairenin alt tan-banından geçen tesisatlardan ve banyo derz aralarından sızan su, alt kat tavandan su akmasına veya tavan boyasının kabarmasına sebep olmasından anlaşılmaktadır.

Zemin katta su kaçağı nasıl anlaşılır?

Zeminde oturulan dairelerde, oluşan su kaçakları kendi dairemizde tesisatın geçtiği bölgelere yakın olan duvarlarda ve parke kabarmalarından anlaşılmaktadır.

Evimde kaçak olmadığını nasıl belgelerim?

Kaçak su durumunda alt daireye akan su için komşumuz kapımızı çaldığında suyun dairemizden gelip gelmediğinin tespitini yaptırır ve daire tesisatlarımızı cihazlar ile kontrolü sonrasında  sağlam çıkar  ise sağlamdır diye ekspertiz raporumuzu alırız. Bu rapor sayesinde alt kat komşumuza akan suyun kendi dairemizden gelmediğini rapor ile sunar boş yere evimizi kırdırmamış oluruz. Bu gibi durumlarda mahkemelik bile olunsa elinizde tarih itibari ile kaçak yoktur raporunuz var ise savunmanızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Üst katımdan daireme  su akıyor ama komşum duyarlı değil ne yapabilirim?

Öncelikle suyun üst dairenizden geldiğine emin olmak için üst kat komşunuzun dairesinde cihazlar ile kontrol sağlanmalıdır. Üst kattan geldiği tespit edilmesine rağmen üst kat komşunuz çeşitli sebepler sunarak evindeki su kaçağını yaptırmadığında evinizin tavanından akan suyun üst kattan geldiğine dair rapor alabilirsiniz.  Bu rapor ile belediye bünyesinde bulunan beyaz masaya dilekçenize ek olarak sunduğunuzda görevliler üst kat komşunuza 7 iş günü içerisinde yaptırmaları için tebligat verirler. Buna rağmen su kaçağı olan mülk sahibi tamiratı yaptırdığını belgeler ile beyaz masa görevlisine sunmazsa ve tamiratı yaptırmazsa İSKİ tarafından kaçak olan mülkün suyu mühürlenir ve para cezasına çarptırılır. Tadilatı yaptırdığını belgeledikten sonra tekrar suyunun mührünü açtırabilir.

Su faturam yüksek geliyor evimde kaçak  mı var?

Su faturanızın yüksek gelmesinin 2 sebebi vardır. Bunları sıralayacak olursa birinci ve en çok görülen tesisat da bir kaçak olması ki bu durumda zaten zemin katta değilse evimizden alt kat komşumuza su akıntısı olur. Bazı durumlarda tesisatımızda kaçak olmamasına  ve su saatimizin boş yere dönüp su sarfiyatı olmasına rağmen herhangi bir yerde su akıntısı olmamasıdır. Bu gibi durumlarda elektronik cihazlar ve kameralı cihazlar sayesinde daire tesisatları ölçümlenir ve tesisat da kaçak olan yer tespit edilir. Tesisatta kaçak olmamasına rağmen klozet gebereyit veya diğer armatürlerin aynı zamanlar da az az su damlatması bile su saatini harekete geçirip faturamızın yüksek gelmesine sebep olur. Cihazlar ile kontrol esnasında bu armatürlerin kontrolleri yapılıp tesisatı teste alarak kontroller sağlanır. Yine saatin hareketli olduğu tespit edilirse kaçak yeri cihazlar yardımı ile nokta olarak tespit edilir arızalı yerin tamiratı yapıldıktan sonra tekrar cihazlar ile test edilir. Ardından su saatinden kullanım olup olmadığına dair sabit olduğu sağlaması yapılır.

Bazı durumlarda ise tam tersi tesisatta kullanım ve herhangi bir kaçak olamamasına rağmen su saatinin döndüğü durumlarda yedek bir saat takılarak test edilir. Tesisatın sağlam olduğu sağlaması yapılıp saatin mekanik bir arızası olup olmadığı ve boş yere döndüğü tespitinden sonra ekiplerimiz tarafından su saati arızalıdır ibareli bilirkişi raporu tutulur. Bu rapor ile birlikte İSKİ’ye bildirim yapılır. İSKİ ekiplerince su saatiniz yenilenir ve yüksek olarak ödediğiniz faturalar 1 yıllık kullanım ortalamanız alınarak fazladan ödediğiniz fatura bedelince iadesi gerçekleştirilir.

SU KAÇAĞI TESPİTİ TANITIM VİDEOMUZU İZLEYEBİLİRSİNİZ

SU KAÇAĞI OLUŞABİLECEK  TESİSATLAR NELERDİR?

Soğuk su tesisat kaçağı: Şehir şebeke hattında su basıncının yüksek gelmesi ile  tesisat kaynak yerlerinden ve malzeme ek yerlerinden su kaçakları oluşmaktadır.

Sıcak su tesisat kaçağı: Şehir şebeke hattında  su basıncının yüksek gelmesi ve kombi sıcak su ayarının yüksek derecede kullanılmasından dolayı oluşur. Kullanım esnasında ısınan plastik borunun kullanımının durmasıyla soğumaya geçmesi ve borunun genleşmeden dolayı patlamasından oluşmaktadır.

Kalorifer tesisat kaçağı: Kalorifer tesisatı evimizin hemen hemen her odasına vardır. Kalorifer tesisatında maksimum 2 br kadar bir basınç olduğundan sıcak su tesisatı ve soğuk su tesisatına nazaran kaçak olması çok da mümkün değildir. Kalorifer tesisat kaçakları genellikle dış etkenlerden boruya oluşabilecek bir müdahaleden veya malzemenin kalitesine duyarlı olarak oluşmaktadır.

Pis su tesisat kaçağı: Atık su tesisatlarında oluşan kaçaklar tesisatın tam eğimli yapılmaması ve ek yerlerindeki contanın sağlık bir şekilde ilaçlanarak takılmamasından kaynaklanmaktadır. Eğimsiz çekilen tesisatta bekleyen su, ek yerlerindeki contalardan zamanla sızma yapmaktadır. Pis su kaçakları zemin dairelerde zamanla mülkün oturmasından dolayı çökmesi ve eğim bozukluğundan dolayı daha sık görülmektedir.

Derz arası kaçağı: Derz kaçakları ıslak zeminlerde temizlik esnasında kullanılan maddeler ile derzlerin zamanla oksitlenmesine ve su tutma özelliğini kaybetmesinden dolayı kaçak olmasına sebep olmaktadır.

İzolasyon kaçağı: Yanlış yapılan izolasyon uygulamaları, havuzlarda basınçlı su ve teraslarda güneş enerjisinden dolayı bozulmasına ve kaçak olmasına sebep olmaktadır.

SU KAÇAĞI TESPİT CİHAZLARI NELERDİR?

Akustik dinleme cihazı ile kaçak tespiti

Günümüz teknolojisinden önce tecrübeli ustaların çok büyük orandaki su kaçaklarını daha öncelerde sessiz ortam da demir bir boru veya alt tabanı ince bardaklar ile bile tespit edebildiğini duymuşsunuzdur.

Akustik dinleme dediğimiz cihazın çalışmasını incelediğimizde: suya ve sese duyarlı olduğunun ve çok hassas sesleri bile duyarak  kapalı devre tesisatlarda kaçağı noktasal olarak  tespit etmekteyiz.

Dinleme cihazları, sessiz bir ortamda kullanıldığında kaçak olan yeri daha rahat ve daha kısa sürede tespit ettiğimizi de yaptığımız çalışmalar sonucunda tecrübe etmiş bulunmaktayız.

Boru içi görüntüleme kamerası  ile su kaçak tespiti

Boru içi görüntüleme kamerası ile yaşam alanlarındaki atık su borularının içi görüntülenir bu çalışmaya endoskobi de denmektedir.  Borunun iç  kısmını çevreleriyle beraber tamamen rahatlıkla görülebilmektedir. Görüntüleme esnasında atık su tesisatında kırık, çatlak veya tesisattın eğim sorunu ek bağlantı contalarında herhangi bir kayma olup olmadığı tespit edilir. Yine boru içi görüntüleme kamerası ile borunun içinde tıkanıklık olup olmadığı da tespit edilir. Kamera ile tespit edilen nokta kameranın uç kısmına bağlı olan vericiye dedektör ile sinyal göndererek üst kısmından kameranın tam olduğu nokta tespit edilir. ve Fazla bir kırma işlemi olmadan sadece kaçak olan yerin tamiratı yapılır.

Termal kamera ile su kaçak tespiti

Termal kameraların kullanım alanları  içinde sıcaklık belirtisi olan tesisatlarda yine kaçak olan noktaları görüntülü olarak tecrübeye dayalı olarak tespit etmektedir. Termal kamera yardımı ile gerek atık su gerek soğuk su tesisatına pompa ile  sıcak su uygulayarak tesisatın güzergâhını ve kaçak olup olmadığının tespit etmek mümkündür.

Termal kamera ile kaçak tespiti yapıldığında sadece kaçak noktası kırılır ve sadece kaçak olan yerin tamiratı yapılır. Bu çalışmada evimizin fazladan yere kırılmasından ve yüksek maliyet ödemekten kurtulmuş oluruz.

Nem ölçer cihaz ile su kaçağı tespiti 

Parke ve duvarlarda oluşabilecek herhangi bir kabarmanın neticesinde, nem ölçer cihazı sıvı temasında bulunan ortamın 5cm derinliğe kadar oluşan nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenemez. Ancak tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.

Bunlarıda İncelediniz mi?

Bodrum Su Kaçağı Bulma
Bodrum Su Kaçağı Bulma
Bodrum su kaçağı bulma su kaçakları hayatımızı sekteye uğratan sıkıntılardan birisidir. Suyun kullanıldığı hemen her yerde su kaçağı olabilme ihtimali vardır. Su kaçakları genellikle eskimiş tesisata sahip olan....
Su Kaçağı Onarımı
Su Kaçağı Onarımı
Evlerimizin iskeleti durumunda olan tesisat sistemlerinin korunması aynı zamanda binanın korunması ve yaşam standartlarımızın her zaman yüksek olması anlamına gelmektedir. Bu sistemler, arıza durumlarında binay....
Su Kaçağı Tespiti Sarıyer
Su Kaçağı Tespiti Sarıyer
Su kaçağı tespiti sarıyer işlemleri uzmanlık gerektirir. Su kaçakları illa ki gözle görülür bir halde var olmaz. Su kaçağı tespiti uzunca yıllardır yapılır. Eski yöntemler ile uzun tadilat dönemleri de geride k....
Havuz İzolasyon Kaçağı Bulma
Havuz İzolasyon Kaçağı Bulma
Havuz izolasyon kaçağı bulma Havuzları daha uzun ömürlü kullanabilmek ve kaçak problemlerini ortadan kaldırabilmek için  etkili çözümler sunan Tufan Tesisat kalitesinden ödün vermeden hizmet sunmaya devam etmek....
Su Kaçağı Tespiti İstanbul
Su Kaçağı Tespiti İstanbul
Su kaçağı tespiti istanbul Tufan tesisat olarak İstanbul’un tüm ilçeleri için evlerde ya da bina dışı mekanlarda su kaçağı tespiti yapmaktayız. Bunun yanında su kaçağı tespitini gerçekleştirdikten sonra bu konu....
Cihazlı Su Kaçağı Bulma
Cihazlı Su Kaçağı Bulma
Cihazlı su kaçağı bulma Evlerde ki en büyük yapısal sorunlardan birisi de su kaçağı sorunudur. Su kaçakları sadece ev halkının değil komşularında ciddi sorunlarının başındadır. Çünkü bir daire de su kaçağı meyd....
Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti
Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti
Termal kamera ile su kaçağı tespiti Su kaçakları tesisat borularında meydana gelen herhangi bir delinmeden ve yıpranmadan kaynaklanmaktadır. Delinen borulardan önce damlama şeklinde kaçan su bir zaman sonra sız....
Teras Su Kaçağı
Teras Su Kaçağı
Teras su kaçağı Çatı izolasyonları, bir ev, ofis ve iş yeri için fazlası ile büyük önem taşır. Eğer, çatı izolasyonlarında herhangi bir sorun var ise mutlaka giderilmelidir. Aksi halde; tüm yapının çürümesine s....
Kanalizasyon Kaçağı
Kanalizasyon Kaçağı
Kanalizasyon kaçağı Şehirlerin her zaman bir görünen bir de görünmeyen yüzleri vardır. Görünen yüzleri ile her gün karşılaşmaktayız. Yapılan binalar, parklar veya bunun gibi yapılar şehrin görünen yüzüdür. Her ....

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Foto Galeri

Video Galeri

Bilgilendirme

Tufan Tesisat olarak sahip olduğumuz ekipmanlar sayesinde su kaçağı tespitleri artık kolayca bulunabilmektedir. Önceden su kaçağını bulabilmek için evlerinizde kırılmadık alan kalmazdı. Gelişen teknoloji sayesinde edindiğimiz su kaçağı cihazları noktasal olarak su kaçağını tespit ediyor. Bu sayede sizleri bir çok zahmetten kurtarıyoruz. Üstelik firma olarak kırmadan su kaçağı tespiti yapıyoruz. 1992 yılından itibaren tesisat konusunda hizmet veren firmamız su kaçağı tespitine 2003 yılında başlamıştır. Gelin büyük bir sorun haline gelen bu olayı çok kısa sürede çözelim. Profesyonel uzman kadromuzla sizlere hizmet vermekten onur duyarız. Bizlere ulaşarak aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.
Uzmana Sor
Talep Formu
Sizi Arayalım

Hızlı Menü
Müşterilerimiz
Kraft Sanayi Ürünleri Dış Ticaret A.Ş Acıbadem Hastanesi  Omluksa Ambalaj Fabrikası Ciner Holding Bolu Çimento Fabrikası A.Ş Mudo Outlet Sarıyer Stadyumu Memorial Hastanesi Şişli Maliye Bakanlığı Merkez Binası Tapu ve Kadastro 2. Bölge Merkez Binası Cumhurbaşkanlığı Köşkü Akbank Mecidiyeköy Merkez Binası Zorlu Holding Yurtiçi Kargo Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Citadel Hotel Turkcell Plaza Taksim Fiat Erkay Otomotiv Yetkili Servis Galatasaray Spor Klübü  FEM Dersanesi Ümraniye Şubesi
Copyright © 2015 Tufan Tesisat - Tüm Hakları Saklıdır
 Bu web sitesinde bulunan hiç bir içerik ve görsel izin alınmadıkça kopyalanamaz kaynak gösterilmeden hiç bir websitesinde kullanılamaz! Profesyonel su kaçağı hizmetleri.