Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
Çatı Su Kaçağı

Çatı su kaçağı Gün geçtikçe her şeyin eskimesi veya yıpranması ne kadar doğalsa ev içlerine veya çatılara döşenen boru sistemlerinin de günden güne eskimesi aynı şekilde doğal karşılanmalıdır. Zamana her şey nasıl yenik düşüyorsa insan üretimi olan plastik borular da zamanla eskiyerek çatlaklara sahip olabilmektedir. Böylesi durumlarda çatı katındaki dairenin su kaçağı sıkıntısı yaşayabilmesi son derece normaldir. Çatıdan su damlaması borularda su kaçağı olduğunun en temel göstergesidir. Bir diğer gösterge ise tavanda gözle görülen bir kabarıklık, ya da tavan sıvasının dökülmesi ile baş gösteren bir su akıntısı da su kaçağı olduğunun en temel göstergelerinden biridir.

Böylesi bir durumu fark etmeniz söz konusu ise hemen güvenilir bir tesisat firmasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu firmalar işlerinde uzman kişilerdir. Herhangi bir tesisatçı çağırmanız durumunda bu işin yeterince uzmanı olmamalı çok muhtemel olup, size uzman kişilerin oluşturacağından çok daha fazla masrafa mal olabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka uzman bir firma ile çalışılması gerekmektedir. Su kaçağı tespiti yapan firmalar ev veya iş yerlerinizde kesinlikle herhangi bir fark olmadan çalışmalarını titizlikle yürütürler.

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçağı olup olmamasının tespiti başlıca genel olarak şu şekilde tespit edilebilir. Örneğin çatı su kaçağı gibi bir durum öncelikle gözle görülebilir niteliktedir. Tavandan dairenize damlayan herhangi bir su damlası su kaçağı olduğunun işareti olabilir. Özellikle yağmurlu bir havanın olmamasına rağmen çatıdan su damlıyorsa dairenizde mutlaka su kaçağı vardır denilebilir. Bir başka durum ise tavanda meydana gelen kabarıklıklardır. Bu kabarıklıklar da su kaçağının olmasına bağlı olarak tavan sıvasının şişmesine bağlı olarak oluşmaktadır.

Dairenizde böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka tedbir almalısınız çünkü önemsemediğiniz her kabarcık günden güne şişecek ve bir gün dökülme yapacaktır. Hem eşyalarınızın temizliği hem de sizin huzurunuz için böyle bir durumla karşılaşırsanız, yetkililerle görüşmelisiniz. İster evinizde olsun ister iş yerinizde olsun çatı su kaçağı tespiti yapmak için öncelikle şu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ana tesisata bağlı olan dairenizin veya iş yerinizin bütün musluklarını kapatınız. Daire içerisinde ana tesisata bağlı olan bütün muslukların ve su giderlerinin kapatılmış olması gerekmektedir. Daha sonra dairenize veya iş yerinize bağlanmış olan su saatini gözlemleyin. Su saati yavaş da olsa hala dönüyorsa o bölgede gözle görülmeyecek bir yerde su kaçağı var demektir. Gözle göremediğiniz su kaçakları da genel olarak kendisini küf kokusuyla belli etmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız uzman bir firma ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Düz Çatılarda Su Kaçağı

Değişen dünyaya ve iklim koşullarına bağlı olarak artık günümüzde düz çatılar kullanılmaktadır. Bu çatıların duvarlarından da su boruları geçmektedir. Modern konutlarda daha çok rastlanılan düz çatı yapılarda da normal yapılarda olduğu gibi su kaçaklarına rastlanılmaktadır. Özellikle bu yapılarda düz çatı tarzının kullanılmasının temel sebebi, çatı katında bir teras oluşturmaktır. Teraslar da su tesisatına bağlı yapılardır çünkü teras temizliği söz konusu olduğu için ve yağmur sularının birikmemesi adına teraslar da su atık sistemlerine bağlanmıştır. Su tesisatı borularının da teraslardan geçmesi üzerine teraslarda da su sızıntısı meydana gelebilmektedir. Çatı katı su kaçağı için çok müsait yerlerdir çünkü yağmur sularının teraslarda birikmesi veya borularda meydana gelen herhangi bir tıkanıklığın oluşması sonucu bu suların yaptığı baskı borularda çatlaklara ve sızmalara neden olabilmektedir. Böyle bir durum hemen hemen her binada meydana geldiği gibi özellikle teraslarda ve çatı katlarında daha sık meydana gelebilmektedir.

Çatı Katı Su Kaçağı Tespiti

Sadece çatı katlarında meydana gelen su kaçakları değil, binanın herhangi bir yerinde meydana gelen su kaçakları, binaların teknik yapısına zarar vererek binanın hasar görmesine neden olarak ömrünün de kısalmasına sebep olabilmektedir. Çatı katlarında meydana gelen su kaçaklarının genel olarak bugüne kadar tespit edilememesine bağlı olarak tek çözüm çatı katının yalıtımının tekrar yapılmasıydı. Yani çatıdaki yalıtım malzemelerinin komple değiştirilmesi gerekiyordu. Günümüzde kullanılan teknolojik yöntemler ise bu durumu tersine çevirmiştir. Artık kullanılan yöntemler değişmiş ve su kaçağı tespiti yapmak için çok farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler ilki akustik dinleme yöntemidir. Akustik dinleme yöntemi sayesinde su kaçağının nerede olduğu cihazlar ile dinlenerek tespit edilmektedir. Bir diğer yöntem ise termal kamera yöntemidir. Bu yöntem ile de su kaçağının nerede olduğu tespit edilebilmektedir. Yöntem ne olursa olsun çatı katı su kaçağı tespiti nasıl yapılır denildiği zaman aklınızda soru işareti bırakmayacak birçok faydalı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılması ise mutlaka uzmanlık gerektiren bir iştir çünkü özellikle kullanılan cihazların son teknoloji olması, cihazların kullanımında teknik bilgi gerektiğinin en büyük göstergesidir. Bu cihazların ister ayarlanması hakkında olsun ister kullanılması isterse de cihazda meydana gelen herhangi bir arızanın giderilmesi hakkında olsun bu cihazlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olunması gerektiğinin göstergesidir.

Su Kaçağı Tespiti Konusunda Uzman Bir Firma

Su kaçağı tespitinin yaptırılması son derece önemli ve teknik bir konudur çünkü su sızıntıları sonucu kabarma yapan veya çatlayan duvarın direk kırılması kesinlikle ilk çözüm değildir. Su kaçağı tespiti yaptırmak istediğiniz vakit ulaşabileceğiniz uzman firmalardan biri de Tufan Tesisattır. Tufan Tesisat ister çatı katı su kaçağı tespiti olsun ister apartman içi su kaçağı tespiti olsun, işinde son derece uzman, teknik bir firmadır. Kullandığı yöntemler ise su kaçağı tespiti konusunda her zaman son derece kaliteli bir hizmet veren Tufan tesisata ihtiyaç duyduğunuz her an telefon numaralarıyla ulaşabilirsiniz.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X