Cihazla Su Kaçağı Tespiti

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Bu içeriğimizde cihazla su kaçağı tespiti nasıl yapılır? konusu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Her gün evlerimizde en huzurlu vakitlerimizi harcayabilmek isteriz. Bunun için de evimizin ihtiyaç duyduğu en ufak sıkıntıyı bile gidermeye çalışırız. Yorgun argın işten geldiğimiz bir günün sonunda tavandan yüzünüze veya evinizin herhangi bir yerine damlayan bir damla su keyfinizi tamamen kaçırabilir. Bunun nedeni ise su kaçakları olabilmektedir. Su kaçakları genelde uzun süreli kullanım sonucu yumuşama yaparak çatlayan veya kırılan su borularından duvar aralarına sızma sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu gibi bir durum bütün neşenizi kaçırabilir. Bu yazımızda size su kaçağı nasıl tespit edilir konusunun hakkında bilgi vereceğiz.

Su Kaçağı Nerelerden Kaynaklanabilir?

Üst kattan evinize damlayan veya sizin oturduğunuz daireden alt kata damlayan su çok büyük ihtimalle değişmesi gerektiğini kendi kendine belli eden borulardan meydana gelmektedir. Bu borular su tesisatının geçtiği yerler olduğu için sızmalar genellikle bu kısımlarda oluşmaktadır. Su kaçağı nerelerden kaynaklanır diye sorulduğu zaman ise belirli bir yerden söz etmek gerekirse genellikle banyolar ve tuvaletlerden bahsetmek gerekir. Özellikle tuvaletlerden sızma yapan suların atık su olma ihtimaline karşın da en hızlı şekilde tedbir alınmalıdır. Aynı şekilde banyodan sızma yapan suyun da atık su olma ihtimali sizi tedirgin edebilir. Bütün bu durumlarda yapılması gereken ilk şey su kaçağı tespiti ve sızma yapan suyun nereden kaynaklandığının tespitidir. Su kaçağı tespitinde de birçok yanlış yapılmaktadır. Yıllar boyu yaşanılan sıkıntıların en başında öncelikle yapılan su kaçağı tespiti sonucu yapılan yanlış müdahalelerdir. Bunların en başında gelen sorun ehliyetsiz kişilerin bu işi yapmasıdır. Gerekli yeterliklere sahip olmayan kişiler tarafından yapılan su kaçağı tespitleri sonucu ufacık bir sorun çok daha büyük bir soruna neden olabiliyor. Ufacık bir sebep için kaçak yapan duvar yıkılıyor ve daha çok masrafa neden oluyor. Bunun için su kaçağı tespiti yaptırmak için mutlaka uzman kişiler başvurmanız önerilmektedir. Bunun için de Tufan Tesisat’a 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Tufan tesisat hem ehliyetli ustaları ile, hem uzman kadrosu ve dinamik ekibi ile hem de yılların bilgi birikimine dayanan tecrübesi ile su kaçağı tespiti yapmakta ve yapılan tespit sonucu ortaya çıkan arızayı tespit ederek gidermektedir. Tufan Tesisat her zaman teknolojik gelişmeleri takip eder ve kendisini buna göre yenileyerek her zaman en iyi hizmeti vermeye çalışır.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçakları bazen kendilerini belli etseler de bazen bu durumdan son ana kadar ev sahiplerinin haberi olmayabilir. İlerleyen su kaçağı eğer evinizin duvarlarının iç izolasyonu iyi yapılmış ise sizin hiç haberiniz olmayan bir yerden sızma yapabilir. Gözle görülebilecek su sızıntıları genelde kendilerini kabarma, şişme ve damlama yaparak belli eder ancak evinizde su kaçağı olduğundan şüphelenmenize başka sebepler de neden olabilir. Bunların en başında evinizde sürekli olarak bir küf kokusu duyuyorsanız büyük ihtimalle göz önünde olmayan bir yerde su sızıntısı vardır demektir. Bunun dışında duvarlarda meydana gelen hafif kabarmalar ve bu kabarmaların gün geçtikçe ilerlemesi sonucu o bölgede su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir su kaçağı şüpheniz var ise yapmanız gereken ilk şey evdeki bütün muslukları sıkıca kapatarak su saatinizi izlemektir. Eğer saat dönmeye devam ediyorsa evinizin sizin gözle göremediğiniz herhangi bir yerinde su kaçağı var demektir. Bu durum için hemen önlem alınması gerekmektedir çünkü sürekli olarak döndüğü tespit edilen su saati size çok yüksek su faturalarına neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey ise Tufan Tesisat’a ulaşmaktır.

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

İlerleyen teknolojiyle ve çağımızın günden güne yenilenmesiyle artık su kaçağı tespitleri de yeni bir yüz kazanmıştır. Artık eskiden olduğu gibi evde su kaçağı yaptığı düşünülen borunun bulunduğu yer tamamen kırılarak yapılmamaktadır. Bu durum hem ev sahibine masraf hem de su kaçağı tespiti yapacak kişilerin ekstra efor sarf etmesine neden olacaktır. Bunun yerine artık daha teknolojik ve daha az eforlu işlemler yapılmaktadır. bunlardan birincisi bölgesel kırma işlemidir. Bu işlemde su kaçağı yapan yer kendini belli ettiği için sadece o bölgede hafif bir kırma işlemi yapılmaktadır. Bir diğer yöntem ise termal kamera yöntemidir. Bu yöntem ne kadar teknolojik görünse de su sızıntısını değil su ısısının değiştiği yerleri gösterdiği için kullanan kişiyi yanıltma potansiyeli yüksek bir yöntemdir. Bir diğer yöntem de kamera ile takip yöntemidir. Bu yöntem ile gider suların yaptığı kaçaklar tespit edilir. Ucunda küçük bir kamera olan ince bir hortum giderin bulunduğu yerden ilerletilerek su sızıntısının nerede olduğunun tespitinin yapılmasında yardımcı bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise dinleme yöntemidir. Bu yöntem sayesinden sızıntı yapan bölgenin dinlenmesi sonucu su hızının nerede arttığı duyularak anlaşılır. Cihazla su kaçağı tespiti yöntemlerinden biri olan akustik dinleme yöntemi ile bu şekilde su kaçağı tespiti yapılmaktadır. bahsedilmesi gereken son yöntem ise boyalı su yöntemidir. Bu yöntem şu şekilde yapılmaktadır. Öncelikle piyasada satılan renkli toz boyalardan satın alınır. Sonra bu boyalar giderden su borularına dökülür. Bundan sonra biraz beklenilerek sızıntı yaptığı tahmin edilen borunun olduğu yer incelenir. Boya renginin duvara çıktığı yerde borular sızıntı yapıyor demektir. Bu şekilde sızıntının tam olarak nerede olduğu tespit edilerek tamir işlemine başlanır.

Tesisatçılar Su Kaçağını Nasıl Tespit Eder?

Tesisatçılar özellikle işlerinde uzman olan kişiler su kaçağı tespitinin yapılması için son derece dikkatli davranırlar. İlk olarak su kaçağı tespiti yapmak için dairenin su sisteminin ana sistemden ayrılması gereklidir. Bu sayede ev içi rahat çalışma sağlanır. Daha sonra ev içerisindeki su sisteminin durdurulması gerekir. Bunun için de su vanasının iyice sıkılarak kapatılması gerekir. Öncelikle temiz su sistemi kontrol edilerek sızıntının burada olup olmadığı tespit edilir. Eğer temiz su sisteminde bir arıza yoksa atık su sistemine geçilir. Su kaçağı atık su sisteminde ise yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri kullanılarak su kaçağı tespiti yapılır. Yapılan tespit sonucu arıza giderilmeye çalışılır. Tufan tesisat hem işinde uzman bir kurum olduğu için hem de son derece titiz bir şekilde işlerini gerçekleştirdiği için her zaman tercih edilen bir tesistir. Tufan Tesisat’a 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Firmamız Alman teknolojisine sahiğ ekipmanları sayesinde kırmadan su kaçağınızı tespit ediyor ve onarıyor. Sizde su kaçağı bulma hizmetinizi Tufan Tesisat’dan alabilirsiniz. Uzun yıllardır sizlere en doğru çözümleri üretiyoruz. Bir çok kurumsal firmaya hizmet veriyoruz. Sürekli olarak bizi tercih ettikleri için teşekkürü bir borç biliriz. Kırmadan su kaçağını tespit eden cihazlarımız sayesinde eviniz inşaat alanına dönmüyor. TSE onaylı kimyasallarımızla su kaçağının onarımınıda kırmadan yapabiliyoruz.

Su kaçağı tespitinde bilmemiz gerekenler;

Eskiden su kaçağı tespitini  yapmak bir hayli zor ve uğraş verdiğimiz maaliyeti de çok yüksek bir çalışmaydı. Kaçak su tespitini yaparken tadilat için profesyonel olarak yetiştirilmiş olan kişiler su kaçağının ana nedenlerini bulmakta bir hayli zorlanırlardı.

Su kaçak tespiti yapılırken su borularının ana hatlarının nereden geçtiğini öğrenmek için fayansları ve duvarları kırma yoluna girerlerdi.Bu gibi durumlarda evlerin düzensiz hale gelmesiyle devam ederdi. Günümüze baktığımız da Su kaçağı tespitinin ne kadar kolay olduğunu görebiliyoruz. Çünkü Dünya teknolojisiyle gelişmiş cihazlar sayesinde artık herşey daha kolay hale gelmiştir.

Su kaçağı tespiti firmamızın uzman çalışanları teknolojik aletlerin gücünden yararlanarak sorunları çözme yönünde ilerlemektedir. Böyle durumlarda profesyonel aldıkları eğitim sayesinde evlerinizin tadilat alanına dönmesine engel olur  maaliyet yönünden daha karlı olmanızı sağlar. Kulanılan cihazları ele alırsak ;

  • Özel Elektromanyetik Amfi Cihazları
  • Elektromanyetik boru ve tesisat bulma cihazları
  • Elektromanyetik ses dinleme cihazları
  • Kamera görüntüleme cihazı

Bunun gibi birçok güçten yararlanan profesyonel çalışanlarımız, size daha kaliteli bir yaşam sunmak için hizmet vermektedir.

Ses cihazları sayesinde su kaçağının kaynağını bulabiliyor, görüntüleme cihazları sayesinde de gözle görülemeyen tavan ve duvar içlerindeki aşınmış boruların kaçak su tespitini yapabiliyoruz. Bu gelişmiş cihazlar sayesinde sizin ve çevrenizde yaşayan kişilere ekstra zaman harcatmadan  hizmet vermekteyiz.

Su Kaçağı Tespiti’nin Önemi;

Su kaçağını tespit etmek ancak profesyonel kişilerin yapabileceği bir iştir. Su kaçağının olduğu yeri tespit edebilmek ancak gelişmiş cihazların yapabileceği bir durumdur. ”Su kaçağının yerini tespit ettim” derken bile çok farklı noktalarda da kaçak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda cihaz olmadan su kaçağı tespiti yapılmaya çalışılırsa sadece tek bir noktada bulunabilir ve sorun sadece orasıymış gibi görünür ve buna yönelik çalışma yapılması gerekir. Böyle bir durumda tekrar sorunlar ortaya çıkar ve şikayetlerin fazlalaşmasına sebep olur. Çalışan arkadaşlarımızın da  ilginç bir şekilde terkrar yanınıza gelmesi gerekir. Tek seferde halledilebilecek bir sorun için tekrar maaliyetli bir iş olacaktır. Su kaçağı  göründüğü kadar kolay değildir ve kendisini hemen belli etmeyebilir.

Siz de bu sorunu ancak nem, rutubet ve komşunuzun tavanına akan su ile anlayabilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden Tufan Tesisat‘la iletişime geçmenizi önermekteyiz.Bu tarz sorunlara Tufan Tesisat sayesinde kolayca çözüm bulabilir gün içerisinde onarımını yaptırabilirsiniz.

Cihazla su kaçağı tespiti için her zaman ekipmanlar ve profesyonel çalışma arkadaşlarımız hazır durumdadır. Ve hiçbir zaman eksik iş yapmazlar. Önceden yapılması gereken durumları araştırarak hazır bir vaziyette hizmet etmektedirler. Bu da yapılan işin disiplinini ve ciddiyetinin ne kadar önemli olduğunu temsil eder. Böylelikle işlerimizi daha düzenli, yerinde ve zamanında yapmamızı sağlıyor.


Su kaçağı tamiri kalite anlayışıyla yapan bir firmayız. Eski yapılarda olacak sorunlara karşı önlemler alabiliyor anında müdahale edebiliyoruz. Kaçak su tamiri her bölge de her durumda olabilir. Önemli olan doğru tespit edilmesidir. Artık eski zamanlardaki gibi dökme kırma işlemi yapmıyoruz. Böyle durumlarda artık teknolojinin gelişmesiyle su kaçağı tespit cihazların çıkması işleri kolaylaştırdı. Bu cihazlar sayesinde kırmadan su kaçak tamiri yapabiliyoruz. Su kaçak tespiti yaparken artık kimsenin günlük yaşantısına müdahale etmeden halledebiliyoruz. Buda işimizi daha kalite eve güvenden ödün vermeden yapmamızı sağlıyor.

Müşteri memnuniyetini her zaman üstün tutan Tufan tesisat firması günün en iyi önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir. Tufan tesisat babadan oğul’a geçmiş kurumsallaşma adımalarını atmış bir firmadır ve her çağın anlayışına uygun hizmetler vermektedir.Hizmette sınır tanımadığı şekilde İstanbul’un tüm ilçelerinde de hizmet vermektedir. Böylelikle yerinde saymadan sürekli kendisini geliştirme aşamasında olan bir firmadır. 2000’li yıllarda da teknolojinin gelişmesiyle çıkan cihazlar sayesinde daha kısa sürede zahmetsiz çözümler üretmeye başlamıştır.

Böylelikle müşteri memnuniyetini daha üst düzeye çıkartarak güvenilirliği arttırmıştır. Sizde iyi bir hizmet görmek istiyor ve kaliteli bir çözüm arıyorsanız Tufan tesisat’la görüşebilir, sorunlarınızı bildirebilir, anında çözümlere ulaşabilirsiniz. Ve Su Kaçağı sorunlarınıza çözüm bulmak için kırma dökme işlemlerine maruz kalmazsınız.


Kim ne derse desin, yeni nesil su tesisatçıları ile çalışmak tam bir ayrıcalıktır. İşlerini severek ve isteyerek yapan bu tesisat firmaları, güler yüzleri ile, olaylara akılcı yaklaşımları ve ürettikleri kısa ve net çözümler ile dikkat çekmektedirler.
Uygun fiyat seçenekleri ile hemen yardımımıza koşan bu tesisatçılar, su kaçağı bulma konusunda da uzmanlaşmış kadrolara sahiptirler. Ellerinde bulunan ve tüm dünyada da kullanılan yeni ve modern aletleri ile hemen onarım işlerinin üstesinden gelmeyi başarmaktadırlar. İnanıyor musunuz, su kaçağı olduğu zaman evlerinizin hiçbir bölümü yıkılmıyor, kırılmıyor ve eviniz de inşaat alanına dönmüyor. Bütün bunları sağlayan da gelişmiş bilgisayarlı cihazlar ve bunları kullanmasını bilen son derece modern ve gelişmesini bilen, yeniliklere ayak uyduran tesisatçılar. Su kaçağı, sorun olmaktan bu sayede çıkmış ve normal sıkıntılar arasındaki yerini almıştır. Eğer evinizin ve iş yerinizin bir yerinde su kaçağı hissederseniz, hemen modern bir tesisat firmasına müracaat edin ve problem büyümeden kurtulun. Su kaçağının yeri doğru olarak bulunduktan sonra boru içine akıtılan özel kimyasallar, su ile akarken, kaçağın olduğu bölüme gelince, kendiliğinden su kaçağı olan yere yapışırlar ve orayı tıkarlar ve kaçak olmasını engellerler. Burada asıl önemli olan su kaçağı tespiti olayıdır ve doğru tespit sonrasında yapılacak olan onarım işin kolay yanıdır.
Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X