Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
Kanalizasyon Görüntüleme

Şehrin alt yapısını oluşturan kanalizasyon boruları, kimi zaman asfalt çökmeleri kimi zamanda boruların iç kısımlarda yaşanan tıkanmalar nedeniyle, zarar görebilmektedir.  Bilindiği gibi, asfaltların, yol ve caddelerin alt kısımları, yağmur suyu şebeke boruları ve atık su boruları ile döşenmiş halde bulunmaktadır. Tüm bu kanalların arıza yapmadan çalışması, şehirde ikamet eden kişilerin hem kullanma sularını daha sağlıklı bir şekilde kullanabilmesi hem de atık su giderlerini bir problem yaşamadan kullanabilmesi bakımından önemlidir. Ancak belirtilen sebepler nedeniyle, cadde ve yollarda, sokak aralarında bulunan boru sistemlerinin arızalanması söz konusu olabilir. Bu durumda, betonu kırarak açıp iç kısmını yani problemin olduğu kısmı gözlemeye çalışmak oldukça masraflıdır.

Kanalizasyon Boruları hangi sebeple Zarar Görür?

Şehirlerdeki atık su borularından aklınıza gelebilecek her türlü kir ve pislik bulunur. Bu boruların zamanla tıkanması son derece normaldir. Her ne kadar geniş çaplı olsalar da şehrin tüm atığını kanala taşıyan bu borular tıkandıklarında, tüm şehrin atık su şebekesi etkilenecek kimi zaman patlama ve sızıntılar yaşanabilecektir. Temiz su borularında meydana gelen arızalanmalar ise kimi zaman şehrin kullanma suyunun topraktan sızıntı ile boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

Böyle bir durum da şehrin bütçesini etkileyecek ve kullanım suyunun ziyan olmasına sebebiyet verebilecektir. Fabrikaların atık şebekelerindeki zarar görmüş kısımların çoğu zaman doğa için zararlı olan atıkları, toprağa sızdırması söz konusu olmaktadır. Bu durumda, toprak zehirlenmeleri yaşanmaktadır.

Özellikle tarla ve bahçe gibi alanlarda kurulmuş olan fabrikaların hem baca filtrelerini hem de atık su ve atık kimyasal şebekelerini sık sık kontrol ettirmesi, prosedürde yer alan bir zorunluluk olmaktadır. Ancak bunun için fabrikalarda, devlete ait olmayan özel alanlarda, bina su şebekelerinin kontrolünde ve daha birçok alanda kontrol yaptırabilmek eskiye göre pahalı ve zahmetli yöntemler ile gerçekleşmemektedir.

Kırarak Kanal Görüntülemenin Avantajları Nelerdir?

Cadde ve yollarda kırma çalışmaları, trafiği ve kişilerin yaşamını felç edecektir. Kimi zaman trafiğin tıkanması söz konusu olurken, otobüs güzergahlarında da değişiklikler olmakta ve bu sebeple mağdur olan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Buna ek olarak kırarak kanalizasyon görüntüleme işlemi için belediyenin yol yapım çalışmalarına belli bir bütçe ve zaman ayırması gerekmektedir. Tüm bunların engellenmesi, yolların bozulmadan, kırmadan kanalizasyon görüntüsü alma işleminin yapılabilmesi için yeni geliştirilmiş teknolojilerin kullanılması daha doğru ve pratik olacaktır. Bunun için kullanılan teknik robotla kanalizasyon görüntüleme tekniği olmaktadır.

Profesyonel Kanal Görüntüleme Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cihazla kanal görüntüleme işlemi pek çok alanda tercih edilebilmektedir. 50 mm den 2500 mm ye kadar her çaptaki borunun içinden görüntü alabilen bu teknoloji, belediyenin yol yapım çalışmaları ve boru hattı kontrollerinde kullanılabilirken, özel mülkler için de son derece kolay bir kullanım imkanı sağlamaktadır.  Fabrikaların kendi özel atık su şebekelerinde, kimyasal atık şebekelerinde, apartmanların atık su ve temiz su şebekelerinde, içme suyu şebekelerinde, yağmur suyu şebekelerinde ve kuyu gibi dikey şebekelerde de bu cihaz ile görüntü almak mümkün olabilmektedir. bizler de tufan tesisat olarak arıza bulunana tüm kanal şebekelerinden kullanmış olduğumuz bu teknoloji sayesinde, kırmadan ve günlük hayatı felce uğratmadan masrafsız ve son derece pratik bir kanal görüntüleme işlemi yapmaktayız. Dilerseniz, binalarınızda bulunan kirli ve temiz su kaçaklarının tespitini yapmak dilerseniz de kamuya ait alanlarda,  temiz ve kirli su borularının arıza tespiti ve kontrolünü yapmak için firmamızdan yardım alabilmemiz mümkün. Peki, kanal görüntüleme nasıl yapılır?

Kanal Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Kanal görüntüleme işlemi dört tekerlekli kameralı robotla ile yapılmaktadır. Özellikle büyük çaplı borular için son derece kullanışlı olan bu robotlar, teknolojik yapıları sayesinde, 360 derecelik görüntü alabilme özelliğine sahiptirler. Öncelikle kanal görüntüsü alma robotu kanala gönderilir. Sağa, sola, üste ve alt 18 derece dönme kabiliyeti bulunana bu robotların, uzaktan kontrol sayesinde manevra kabiliyetleri ve mevcuttur. Bu şekilde görüntülenen borunun tüm kısımlarını ayrıntılı bir şekilde izleyerek fotoğraf ve video görüntüsü almak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bu robotların, zoom ve focus özellikleri de mevcuttur. Kullanım olduğumuz robotlar, kanallardaki noktasal arızaların tespit edilmesi için son derece kullanışlıdır. Noktasal tespit sayesinde sadece o noktanın kırılarak arızanın giderilmesi mümkün olabilmektedir. Bu şekilde asfaltta daha az bir hasar ve daha bütçe ile kapatılabilecek bir kırma işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.  Firmamız, farklı çaplardaki borular için bu tip robotların farklı marka ve modellerini tercih etmektedir.

Kanalizasyon Görüntüleme Raporu Hazırlanması

Kanalizasyon inceleme işlemi sırasında robottan bilgisayar sistemlerimize gelen görüntüler, DVD formatında hazırlanmakta ve kaydedilmektedir. Alınana video görüntüleri, yüksek çözünürlüğe sahip olduğundan arıza tespitinde herhangi bir sorun yaşamanız da söz konusu olmayacaktır. Buna ek olarak video görüntüsünü kaydetme ve düzenleme sırasında boruların iç kısımlarında tespit edilen arızalar, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar halinde raporda hazır tutulmaktadır. Müşterilerimiz ve belediye için yapmış olduğumuz bu çalışmalarda, kanalizasyon görüntüleme raporu hazırlamamız söz konusu olmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sırasında, özellikle belediye için yapılan çalışmalarda, denetçi kişiler tarafından izlenen faaliyetlerimiz her biri, elde edilen veriler ve sonuçlar ile birlikte raporda yer almaktadır. Yapılan işlemleri en ince ayrıntısına kadar bu rapordan görebilmeniz ve izleyebilmeniz mümkündür.

Tufan Tesisat İle Teknolojik Kanalizasyon Görüntüleme

Sizler de gerek fabrikalarınızda, gerek pasaj gibi mekanların atık ve temiz su problemlerinde gerekse dairelerin atık ve temiz su giderlerinde bulunan problemler için teknolojinin kullanıldığı bu hizmeti alabilirsiniz. Belediye bu konuda profesyonelliği tercih etse de bina ve daire sahiplerinin kimi zaman kırarak işlem gerçekleştiren kişileri tercih etmesi bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır. Türkiye’de yoğun bir şekilde kullanılan bu sistem sayesinde artık dış kısma zarar vermeden kanal görüntüsü almak mümkün olmuştur. Sizler de apartmalarınızdaki kirli ve temiz su kaçaklarında, yol ve caddelerdeki boru patlamalarında profesyonel desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, tufan tesisat farklı ile profesyonel boru içi görüntüleme hizmetini tercih edebilirsiniz.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X