Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
Kırmadan Pimaş Açma

Kırmadan pimaş açma Kimya endüstrisinin yarattığı en değerli ürünlerden biri kısaca PVC olarak bilinen polivinil klorür esaslı plastik oldu. Çok dayanıklı ve kullanışlı olan bu plastik türü zamanla tüm yapılarda kullanılmaya başlandı. Eskiden asbest veya demirden üretilen. Bu yüzden aslında sağlığa da zarar veren bu boru sistemleri PVC borularla değiştirildi. Özellikle tarım topraklarına döşenen sulama sistemlerinin tamamı PVC ‘den yapılmış sert plastik borulardı. Hemen benimsendi ve adı da Pimaş oldu. Artık boru değil, pimaş kullanıyorduk. Tıpkı bütün traş bıçaklarına jilet dediğimiz gibi bütün borular da pimaştı. Ama temiz veya pis suyun sirkülasyonunu sağlayacak olan borular döşenirken gerekli eğimlerin verilmesi gerek. Açıların doğru tutturulamaması borularda tıkanıklıklara yol açar ve bütün yaşam alanlarında, evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, okullarda, hastanelerde bu hep karşılaşılan bir durumdur. O zaman pimaş boru açma zamanı gelmiş demektir.

Yeni Yöntemler

Boru tıkanıklıklarını açmak, su sızıntılarını bulup tamir etmek gibi tadilat işlerini yapan sıhhi tesisat ustaları genelde söz verdikleri saatten iki gün sonra gelirler ve sorunu halletmek için muhakkak bir kırma dökme işine kalkışırlardı. Sonra gelişen teknoloji ürünleri sıhhi tesisatçılığa da uygulandı. Dönebilen burgulu sistemler, görüntü alabilen kameralar daha küçük boyutlu alanlarda örneğin borularda da kullanılabilirdi. Bu gelişme üzerine sıhhi tesisatçılar tıkanmış boruları açma amaçlı modern cihazlar kullanmaya başladılar. Özellikle sorunun yerini birebir tespit eden ve boruların içindeki tıkanıklığın durumunu gösteren küçük kameralar artık çok işe yarıyor. Ev ahalisi için büyük sıkıntı veren kırma dökme işlerine böylece gerek kalmıyor. Tıkanıklığın yeri tam olarak görülüp bulunabiliyor. Kırmadan pimaş açma doğal olarak evde boru tıkanınca en çok üzülen ev hanımlarının işine yarıyor, çünkü sonradan bir çeşit inşaat pisliği temizlemek zorunda kalmıyorlar.

Özel Bir Sistem İle Açılıyor

Tıkanıklığın yeri boruda sıfır hata ile belirlenince açmak için de gene basit ama çok kullanışlı bir teknoloji ürün kullanılmaya başlıyor. Bağlandığı elektrik enerjisiyle kendi kendine dönen bir zincir sistemi olarak tanımlanan kalın helezon yaylar borunun içine sokuluyor ve çalıştırılıyor. Boruda biriken ve tıkanıklığa sebep olan tortu böylece parçalanıyor ve küçülerek borudan akıp gidiyor. Bundan sonra da su jetleri ile basınçlı su verilen borular iyice temizlenmiş oluyor.

Tıkanmış pimaşların açılması artık günümüzde böyle yapılıyor. Kendi kendine dönen ve birikmeye sebep olan her şeyi parçalayarak açan yaylar bir çeşit robot olarak düşünülürse, böylece sıhhi tesisat işini yapan kaliteli firmalar sorunu robotla pimaş açma biçimine dönüştürerek işi sağlama almış oluyorlar.

Ne boru, ne duvar, ne de fayans kırılıyor. Özellikle tıkanmış tuvalet boruları için ideal yöntem bu, çünkü kirli suların etrafa yayılma tehlikesi hiç yok. Zaten tuvaletlere döşenen pis su tahliye boruları özellikle tuvalet kağıdı ve klozetlere kesinliklere atılmaması gereken hijyenik ürünlerin ne yazık ki sık sık atılması sonucunda kolayca tıkanabiliyorlar. Yanlış yerlere konan boru dirsekleri bu tıkanmayı daha da arttırıyor. Pimaşların tıkanmasının yarıya yakını yanlış yere eğim veren dirsekler yüzünden oluyor. Suyun doğal akışını yavaşlatan bu dirsekler zamanla tortu biriken bir yer haline geliyorlar. Robotla pimaş açma işte bu sorunu çözüyor. Kamera da durumu göstermeye yarayan optik bir araç olarak kontrolü sağlıyor.

İşin Kaliteli Yapılması Her Zaman Önemlidir

Sıhhi tesisatçılıkta bu çeşit modern cihazları kullanan firmalar yaptıkları işin kalitesinde bir farklılık yaratıyorlar. Hizmet sektörünün temelini oluşturan müşteri memnuniyeti böylece sağlanmış oluyor. Tufan Tesisat yılların verdiği tecrübeyi şimdi teknik cihazların kullanımıyla birleştiriyor. Firmaya bağlı olarak çalışan ekip usta çırak eğitiminden başka teknik olarak da yetişen elemanlardan oluşuyor. Güler yüzlü ve işini bilen insanlarla çalışmak hiçbir sorun yaratmıyor. Tufan Tesisat kırmadan boru açma ve diğer boru tıkanıklıkları ile ilgili olarak yaşayabileceğiniz tüm problemlerin çözümünde size yardımcı olmaya hazır. Firmanın iletişim bilgilerini internet sitesinden kolayca bulabilirsiniz. Eğer evinizde boru tıkanıklığı sorunu olmuşsa sakın üzülmeyin. Tufan Tesisat bir telefonla olabilecek en kısa zamanda gelerek pimaşların açılması için gereken her şeyi yapmaya hazır. Bu işin kaliteli yapılması gerek.

Pimaş Tıkanıklığı Sorun Değildir

Tıkanmış boruların açılması işleminde kullanılan dönen burgu sistemini tünel açmaya benzetebilirsiniz. Dağların içinde tünel açmada kullanılan devasa burgular da bir çeşit tıkalı boruları açıyorlar gibi düşünülebilir. Tıkanmış pimaş açılması günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan bir dert. Yeri tespit edilemezse klozetlerden, banyo ve mutfak giderlerinde taşmaya sebep oluyorlar. Evlerde tesisatlarla ilgili olarak yaşanan bir başka sorunsa su kaçakları. Duvar diplerinde, zeminde, fayans aralarında yoğunlaşan su sonradan nemlenmeye, duvarlarda kabarmaya, pamucuklanmaya, kötü görüntülere ve kötü kokulara neden oluyor. Hatta zamanla ilerleyip binanın nem dengesini bile bozabiliyor. Tufan Tesisat tıkanmış pimaş açılmasından başka evinizdeki su kaçaklarının tespiti ve tamiri için de modern cihazlar kullanarak size yardımcı olmaya hazır.  Görülemeyen su kaçaklarının bulunması gene akustik ses dinleme aleti kullanılarak yapılıyor. Bu işte kullanılan ses dileme cihazı ile hangi zeminde olursa olsun suyun sızdığı yer tam olarak bulunuyor ve gene olabilecek en az tadilatla sorunlar hallediliyor. İnsan kulağının duyamayacağı damlama sesleri böylece akustik duyucularla tespit ediliyor. Teşhisin doğru yerde konması sonraki tamir işlerini de pratik hale getiriyor. Pimaş ismiyle hayatımıza giren ve evlerin temiz veya pis su dolaşım sisteminde kullanılan bu borular doğru monte edildiklerinde on yılları bulan sürelerde sorun yaratmadan kullanılabiliyorlar. Tıkanıklık oluşunca da hemen Tufan Tesisat aranıyor. Çünkü firma pimaş aç, sorun çözülsün diyerek olabilecek en iyi hizmeti veriyor.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X