Kırmadan Tıkalı Mutfak Gideri Açma

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Kırmadan tıkalı mutfak gideri açma Eğer mutfak giderleriniz tıkanmış ise yapmanız gereken öncelikle basit gider açma tekniklerini denemek ve bundan sonuç alınamazsa profesyonel bir firmayı arayarak giderinizi açtırmak için yardım istemek olmalıdır. Tufan tesisat sizler için, tıkalı giderlerinizdeki tüm sorunları evinize ve ev dekorasyonuna zarar vermeden çözüyor. Kırmadan tıkalı mutfak gideri açma hizmetimiz sayesinde, teknolojiden de destek alarak mutfak giderlerinizi hiçbir zarar vermeden robotla açıyoruz. Eskisi gibi kırıp dökme işlemlerinin çok geride kaldığı günümüzde sizler de hem sizin için çok daha ekonomik olacak hem de sizi fazladan zahmete sokmayacak bir hizmet alabilirsiniz. Öncelikle tıkalı giderleri açmak için hangi yöntemleri deneyebileceğinizi anlatacağız. Bu işlemler bir işe yaramamış ise bizi arayabilirsiniz.

Pompa İle Gider Açma

Mutfak gideriniz tıkanmış ve su gitmiyor ise ilk yapmanız gereken elinizle lavabo deliğine basınç uygulamak olmaktadır. Bir nevi pompa görevi gören bu işlem, giderin açılmasını sağlayabilir. Bunun yerine her evde mutlaka bulunması gereken bir lavabo pompasını da deneyebilirsiniz. Bu işlem sayesinde, giderde birikmiş olan atıkların hareket etmesi sağlanabilir. Ancak aksi bir durum olarak tıkanmaya neden olan birikintinin olduğu gibi daha ileri hareket etmesine de sebep olunabilir. Bu durumda giderin en kritik noktalarından biri olan S yani dirsek kısmına gider birikintilerin çözülmesi daha zorlu olacaktır. Bu yüzden eğer pompa ile açılma gerçekleşmemiş ise gider borularının yani tesisatın zarar görmesine izin vermeden işlem sonlandırılmalıdır. Pompa ile gider açma, giderin çapını geçmeyen çapa sahip cisimler ve sert olmayan birikintiler için söz konusudur.

Lavabo Açıcılar İle Gider Açma

Tıkalı mutfak gideri açmak için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise lavabo açıcı kimyasallar ile gideri açamaya çalışmaktır. Bu işlem mutfak lavabolarında birçok kez işe yaramaktadır.

Yemek artıkları, sebze ve meyve kabukları, yüksek kimyasal çözücü özelliğine sahip bir sıvılar ile eriyebilir. Ancak kireç, toprak gibi kalıntılar ve sert cisimlerin mutfak lavabo giderinden kimyasal lavabo açıcı ile gönderilmesinin imkanı yoktur.

Bu yöntem çok aşırıya kaçarsanız eğer pimaş boruya zarar verebilmektedir. Pimaş borunun delinmesi, giderin kırılması ve borunun yeniden değiştirilmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden evinizde lavabolarınızı ya da tıkanmış olan tüm giderlerinizi açmaya çalışırken borulara zarar vermeyecek olan yöntemleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Susta İle Gider Açma

Susta ile lavabo açma işlemi klasik bir işlemdir. Susta denilen alet, spiral şeklinde burgulu ve esnek bir çubuk olup farklı uzunluklara sahip olanlarını tesisat ürünlerinin satışını gerçekleştiren noktalardan satın alabilmeniz mümkündür. Bu tel gidere gönderilir ve döndürme işlemi yapılarak tıkanmaya neden olmuş olan birikintinin parçalanması sağlanır. Bu işlem tıkanmaya neden olan maddelerin dayanıklılığına göre farklı şiddetlerde kol gücü gerektirir ve döndürme hızı da yavaş olduğundan her zaman istenilen sunucu vermez.

Basınçlı Su İle Gider Açma

Deneyebileceğiniz diğer bir yöntem ise basınçlı su verme yöntemi ile lavabo açmaktır. Bunun için bir su hortumuna ihtiyacınız olacaktır. Bir vanadan giderinize hortumu gönderdikten sonra giderin başlangıç noktasının hava alan her yerini elinizle ya da hava almayı engelleyici cisimler ile kapatın. Daha sonra suyu tazyikli bir şekilde açtırın ve giderin halen hava almadığından emin olun. Gider içindeki mevcut basınç ve suyun tazyiki sayesinde tıkanmaya neden olan kir ve cisimlerin gidebilmesi mümkündür. Ancak burada bilmeniz gereken nokta bu işlemi fazla zorladığınızda gider borularınıza zarar gelebileceğidir. Bu konuda dikkatli olarak açılmıyorsa daha fazla zorlamayıp firmamızı aramanız tavsiye edilir. Tüm bu yöntemler ile açılmayan bir gider için mutlaka profesyonel gider açma teknikleri gerekli olacaktır. Peki, bu teknikler nelerdir?

Robotlu Gider Açma

Robotlu gider açma tekniği olarak bilinen, teknolojinin kullanıldığı bu yöntem firmamız tarafından uzun yıllardır tercih edilmektedir. Bu işlem giderin açılması için gerekli olan tüm çabaları çok daha kısa sürede sonuçlandıracak bir tekniktir. Avantajlarını ise şu şekilde sayabiliriz;

  • Kırmadan gider açmayı sağlar
  • Hızlı ve pratik olduğundan zamanın boşa gitmesini engeller
  • Giderinizdeki tüm tıkanmaların tespit edilmesini ve olası durumlar için önlem alınmasını sağlar.
  • Pimaş boruya hiçbir şekilde zarar vermez
  • Gider tamiri, fayans tamiri gibi işler için para vermenize gerek kalmaz

Pimaş Görüntüleme

Cihaz ile gider açma işleminin avantajlarından bahsettikten sonra bu işlemi nasıl gerçekleştirdiğimizi anlatalım. Bunun için öncelikle bir boru içi görüntüleme işlemi yapmaktayız. Pimaş görüntüleme olarak da bilinen bu işlem sayesinde, tıkanmanın tam yerini tespit etmekteyiz. Gider içine gönderdiğimiz kamera ile görüntü alarak giderde bulunana diğer sorunları da tespit edebilmekteyiz.

Gider Açma Robotu Nedir?

Tıkanmanın neden kaynaklandığını ve hangi noktada olduğunu tespit ettikten sonra tıkalı lavabo açma işlemine geçmekteyiz. Bunun için robotun hazırlanması gerekmekte ve robot için kullanılacak uç seçilmekte. Böylece tıkanmaya neden olan cisim çok daha kolay bir şekilde parçalanmakta. Uç seçiminden sonra, esnek ve burgulu telin ucuna bu uç takılmakta ve tel gidere gönderilmekte. Sonrasında ise elektrikle çalışan robot çalıştırılmakta. Çok daha hızlı bir dönme katsayısına sahip olan bu tel sayesinde giderde bulunan katı cisim ya da birikintiler boruya zarar vermeden hızlı bir şekilde parçalanmakta. İşlem tamamlandıktan sonra gidere bol su verilerek yıkama işlemi yapılmakta. Sonrasında bir sefer daha görüntü alınarak size gösterilmekte. Bu işlemde sonra giderlerinizden basan kötü kokulardan da kurtulacaksınız.  Eğer giderleriniz tıkanmış ve kendi teknikleriniz ile çözüme ulaşamamışsanız ya da giderlerinizde sürekli kötü kokular geliyorsa bizi arayarak profesyonel destek alabilirsiniz. Gider açma fiyatlarımız kullanılan tekniğe göre değişiklik göstermektedir.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X