Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
Petek Temizleme Nasıl Yapılmalı

Petek temizleme nasıl yapılmalı Ülkemizde kış aylarında ısınmanın büyük bir kısmı doğalgaz sistemleri tarafından sağlanmaktadır. Doğalgazı kullanarak suyu ısıtan ve bu şekilde hem evlerde sıcak su kullanımını mümkün kılan hem de kış aylarında ısınmayı sağlayan sistemler, kombi ve kombi tesisatı ya da merkezi sistemler olmaktadır.  Merkezi sistemlerde, ana kısım kazan dairelerinde bulunmaktadır Kombi tesisatının her odada ısınmayı sağlayan yardımcı elemanları olan peteklerin arada bir temizlenmesi ise çok daha sağlıklı bir ısınma sağlamaktadır. Ülkemizde doğal gaz faturalarının her geçen gün daha da arttığını bilmekteyiz. Bunun sebebi büyük oranda doğalgaz faturalarına gelen zam olsa da hem kombinizi hem de kombinize bağlı olan tesisatı doğru bir şekilde bakım uygulamaları altına alırsanız, faturaların gazabından korunmanız daha kolay olacaktır.  Tufan tesisat, müşterilerine birçok konuda olduğu gibi, kombi bakımı ve kombi tesisat temizliği konusunda hizmet vermektedir. Aynı zamanda evlerinizdeki tesisatlarınızdaki arızalanma ve problemlerin hepsinde firmamız tarafından destek verilmesi mümkün olmaktadır.

Petek Bakımının Zamanında Yapılmasının Önemi

Kombilerin bakımının zamanında yapılmaması, filtre tıkanmaları başta olmak üzere birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Ancak bakım konusunda kombileri ve yardımcı eleman olarak düşünülebilecek olan peteklerin bakımının ayrı düşülmemesi daha doğrudur. Çünkü petekler kombinin ısı dağıtıcıları olarak görev yaparlar ve teknik anlamda da birbirlerini olumlu y ada olumsuz olarak etkileyebilecek bir etkileşim içindedirler. Peteklerinizin tıkanmış olması, kombinizin çalışma performansını da etkileyecek ve aynı zamanda kombinizin ömrünü kısaltacaktır. Büyük masraflara girerek kombinizi değiştirmek yerinde petek temizliğinizi yaptırarak çok daha uygun fiyatlara kombi tesisatı sisteminizi yenilemiş olmanız mümkün olacaktır. Petek temizliği fiyatları, tufan tesisatı tercih etmeniz durumunda, her bütçenin karşılayabileceği oldukça uygun fiyatlardır.

Kombi Petekleri Nasıl Temizlenir?

Kombi peteklerinin temizlenmesi, birkaç saat süren bir işlem sonucunda sağlanmaktadır. Öncelikle evinize gelen çalışanlarımız, tesisat sisteminin kombiye bağlı olan kısmını sökmektedir. Tüm tesisat sistemine pek yıkama makinesi bağlanmaktadır. Temiz su verilen tesisat içerisinde çamur denilebilecek maddeler çıkmaktadır. Suyun tesisatınız içerisinde birkaç kez devir daim yaptırılmasından sonra petekleriniz ve petekler ile kombi arasındaki iletişimi sağlayan boruların iç kısımları tamamen temizlenmiş olmaktadır. Tüm kombi tesisatının yıkanması yerine tek tek her bir petek için özel yıkama işlemi yapabilmemiz de mümkündür. Bu şekilde peteklerdeki tüm tıkanıklıklar açılmış ve giderilmiş olmaktadır. Petekleriniz temizlendikten sonra odalarınızın ısınması artık çok daha kolay olacaktır.

Peteklerin Yarısının Isınması

Kombi peteklerinin tıkanmasını gösteren en önemli işaretlerden birisi peteklerin yarıya kadar ısınmasıdır. Çünkü bu durumda suyun devir daimi düzgün bir şekilde gerçekleşmiyor ve peteğin tüm kısımlarına sıcak su ulaşmıyordur. Bu durumda sorunu tek bir petekte arayabiliriz. Dolayısıyla bu durumda bir peteğin tek başına yıkanması sorunu büyük ölçüde çözecektir. Ancak evinize, kombiye en uzak olan petek ısınmıyorsa muhtemelen tesisatın tümünde bir sorun vardır ve bütün bir petek yıkama işleminin yapılması çok daha doğru olmaktadır.

Peteklerin Az Isınması

Kombi peteklerinin tıkanmasını gösteren bir diğer durum ise peteklerin yeterince ısınmıyor olmasıdır. Yani peteklerinizin her birinin ısınıyor olması peteklerinizin doğru çalıştığının bir göstergesi olmamaktadır. Bu noktada birçok kişinin yanılgıya düşerek peteklerin ısınma kapasitesinin bu kadar olduğunu düşünmesi sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Ancak bu durum değildir. Kolaylıkla tespit edemeyeceğiniz bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için kalorifer peteklerinin temizliğini her üç yılda bir yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Kombi Peteklerinin Tıkanmasının Sebepleri

Kalorifer peteklerinin tıkanmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Peteklerin ısınmasını sağlayan,  tesisatın ana elemanı olan kombide ısıtılan su olmaktadır. Suyun içerisinde bulunan oksijenin, petekler içerisinde metal ile iletişime geçerek oksitlenme yapması söz konusu olmaktadır. Oksitlenme temel olarak bir küflenmedir. Küfler birikince hem peteğin etrafa ısı yayması azalmakta hem de küf kalıntılarının su akışı ile birlikte özellikle boru kısımlarında tıkanmalara yol açması söz konusu olmaktadır. Kombi tesisatlarında boru sistemleri mobil sistemler ve plastik sistemler olarak adlandırılmaktadır. Tıkanma problemi özelikle mobil sistemlerin büyük bir sorunu olmaktadır. Bu sebeple kombi tesisatınızı döşetirken hangi sistemin bağlantı amacıyla kullanıldığını mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Böylece kombi tesisat bakımınızı ne kadar sürede bir yaptıracağınızı bilmiş olmanız mümkün olabilmektedir.

Mobil Sistemler Ve Plastik Sistemler Arasında Farklar

Mobil sistemler, oksijen geçirgenliği sebebiyle daha fazla iç oksitlenmeye maruz kalmaktadır. Plastik sistemlerde bu durum daha az görülmektedir. Plastik boru sistemlerinin her 5 yılda bir mobil sistemlerin ise her 3 yılda bir tamamen yıkanarak temizlenmesi uygun olmaktadır. Ancak standart olarak önerilen kombi tesisatı yıkama işlemi, 3 senelik periyotlar ile olan uygulama olmaktadır. Yıkama esnasında borularınızın ve peteklerinizin iç kısımlarından çamur kıvamında su aktığını görebilirsiniz. Bu kombinizin ürettiği bir çamur değildir. Bu sistemin içerisinde dışarıdan hiçbir şekilde madde karışmaz. Büyük olasılıkla suda bulunana mineraller ve kireç aynı zamanda oluşan korozyon peteklerin tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Kombi Ve Kombi Tesisatı Bakımı Hizmeti

Tufan tesisat tüm kombi ve kombi tesisatı problemleriniz için sizlere profesyonel destek sunmaktadır. Eğer sizler de peteklerinizin tıkanık problemi sebebiyle ısınmadığını düşünüyorsanız petek yıkatma yaptırabilirsiniz. Bu konuda üstün teknoloji ile üretilmiş yıkama makinelerimiz ile hizmet vermekteyiz. Hem kombi hem de kombi tesisatı bakım konusunda uzman çalışanlarımız sayesinde, her türlü kombi markasının bakı ve onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sadece petek tıkanması problemi için değil herhangi bir sebeple bozulmuş olan kombi peteklerinin tamiri de firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle son üç yıl içerisinde peteklerinizin bakımını ve temizlenmesini yaptırmamış iseniz, kombiniz kısa süre içerisinde problem çıkartacağından acilen bu işlemi yaptırmanız gerekmektedir.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X