Üst Komşudan Su Damlıyor Sorunu ve Çözümü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Üst komşudan su damlıyor ve siz bu durumda oldukça bunalmış durumdasınız. Bu konuya artık can sıkmanıza gerek yok. Tufan tesisat olarak bu sorunla alakalı çözüm önerilerimizi sizlerle adım adım paylaşacağız.

Bu sorunla ilgili olarak komşunuzun önlem alması gerekiyor. Komşunuz yapması gerekenleri bilmeyebilir ya da bu durumun aynısı ile sizlerde karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle her iki tarafından birbirine yardımcı olması gerekmektedir. Bu problemi yaşayan ev sahibinin yapması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Fayans seramik ve yerdeki su kaçak sızıntılarını kırmadan dinleme cihazı ile belirleyen tesisat firması

Adım #1: Su Yalıtımını Kontrol Edin

Üst komşudan su sızıntısı durumlarının başlıca nedenleri genellikle banyoda yer alan su yalıtımının yetersiz olarak yapılandırılmasıdır. Su yalıtım problemi genellikle günümüzde yapılan evlerde değil de eski yapılan evlerde karşılaşılan bir durumdur. Ancak günümüzde de bu konuya özen göstermeyen kişiler yeni ev sahiplerine de bu sorunu yaşatabilmekte.

Adım #2: Tek Seferde Banyo Duş Başlığına Giden Suyu Açın

Duş başlığına giden suyu tek seferde hızlıca açmanız boruda olan su kaçaklarını bulmanıza yardımcı olabilir. Bunun için;

  • Su açıldığında eğer kaçak varsa kendini gösterecektir. Bu noktada boruları kontrol etmenizi öneririz.
  • Duş kabini ya da küvete suyu doldurup beklemenizi öneririz. Eğer kaçak buradaysa kısa sürede kendini gösterecektir.
  • Duş başlığıyla valf arasındaki boruyu kontrol edebilirsiniz.

Adım #3: Boruları Kontrol Edin

Genellikle üst katta banyo ve tavan arasında boşluk yoktur.

  • Borularda sızıntı olup olmadığını tespit edebilmek için boru hattını gözle kontrol edebilmek için küçük bir alana delik açabilirsiniz.

Adım #4: Bir Tesisatçı Çağırın

3 adımda da bir çözüm bulamadıysanız bir tesisatçı çağırmaktan başka çareniz kalmıyor. Artık bu işi profesyonellere bırakmanın zamanı gelmiş. Bu noktada da Tufan Tesisat olarak bizler siz değerli müşterilerimize profesyonel destek vermekteyiz.

Bizlere ulaşmak için iletişim sayfamızı ya da bu sayfanın en üstünde yer alan telefon numaralarını kullanabilirsiniz.


Çoğu insan tesisat arızasından yana sıkıntı çeker dememizdeki kasıt, kendi dairenizin tesisatının bakımına özen gösteriyor olsanız da üst kattaki komşunuzun gerek kullanım hatası gerekse tesisatındaki arızaları görmezden gelmesinden ötürü sizlerin komşumdan gelen su kaçağı şikayetinizi su yüzüne çıkarır. Bir dairedeki tesisat sıkıntısı artık alt katın sakinlerine rahatsızlık aşamasına gelmişse muhakkak ki tadilatının yapılması zorunludur. Bazen de bilmeden komşusuna zarar veren kişiler, komşusunun uyarısını dikkate alarak hemen tesisat ustası arayışına girmektedirler. İşte bu noktada çalışacağınız firma hem komşunuzun hem de sizin yaşam alanınızdaki sorunun tam anlamıyla ortadan kalmasında son derece önem taşımaktadır. Maalesef ki eline her alet edevat alan bugün işini çok iyi yapıyor anlamını taşımadığından, sizler biraz bilinçli davranmalı ve tesisat firması konusunda biraz araştırmacı olmalısınız.

Sektöründe başarılı bir tesisat firması, komşumdan gelen su kaçağı problemini ortadan kaldırmak adına tesisatınızda teknik cihaz eşliğinde geniş çaplı bir inceleme yapacaktır ve arızanın temeline inerek sorunun kesin olarak ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bunu sizler için tam donanımlı ekip ve ekipmana sahip olan Tufan Tesisat firmamız ustalıkla yapabilir ve iş sonunda emin olun ki yüzlerinizi güldüren bir sonuçla karşılaşırsınız. Pis ve temiz su giderleri, binanın yapısıyla doğru orantıda döşenmeyip kalitesiz malzeme ve işçilikle oluşturulmuşsa, bu doğal olarak aktif kullanımda sıkıntı yaratacak önemli bir unsurdur. Pis su giderlerinin dönüş noktasındaki yanlış açı giderin tıkanma ihtimalini yükselttiğinden dolayı, tıkanan gider kalitesiz döşenen boruya baskı yapınca büyük olasılık bağlantı borularında açılma olur veya boruda çatlama meydana gelir ve su kaçağı problemini gösterir. Arızayı net şekilde görebilmek için uzman personelimiz termal kamera kullanımıyla gider içinin görüntüsünü almakta ve giderdeki tıkanıklık ya da borudaki hasarı net olarak gözlemleyebilmektedir. Bu sayede arızanın tespit edildiği alan üzerinden tesisata giriş yapan personel, herhangi bir ekstra hasara neden olmadan sadece arızalı boruyu yeniler ve tesisatı kapatarak işlemi sonlandırır.

Pis su gideri arızalarından gelen şikayetlerin çoğu komşumdan gelen su kaçağı gibi yakınmaların üzerine saptanmıştır ve sonuç olarak tadilatı yapılarak her iki dairede bu sorundan kolayca kurtarılmıştır. Eskiye oranla artık çok kolay hale bürünen tesisat sıkıntıları, sizlerin doğru tesisat firmasıyla çalışma kararınızla çok daha kolay bir hal alacağını unutmayınız. Piyasada hale eskiden olduğu gibi kırarak dökerek arıza tespiti yapan tesisatçıların var olduğunu bilmeli ve önceden hangi yöntemle çalıştığını sorarak kendinizi maddi kayıplara karşı korumaya almalısınız. Bizler Tufan Tesisat ekibi olarak, sizlerin her çeşit su kaçağı arızalarınızı sorunsuz tespit ve onarım yapacak kapasitede olduğumuzu ve üstelik bu kaliteli hizmeti garanti kapsamında yaptığımızı da bir kez daha hatırlatmak isteriz. Tesisat hakkında her türlü aklınıza takılanı sorabilir, istediğiniz anda tarafımızdan teknik servis hizmeti alabilirsiniz.


Günümüzde yaşam alanlarının çoğunda su tesisatı arızası görmek mümkündür. Bugün son derece hızlı şekilde dikilen binalar, maalesef ki gerekliliğine uygun şekilde döşenmeyen tesisatlarından ötürü, daire sakinlerine her geçen gün farklı bir arıza yaşatabiliyor ve bununla kalmayan arızalar üst komşumun su kaçağı cümlesinden de anlaşıldığı gibi arızalı alan bir alt kata da zarar verebiliyor. Özellikle banyo, tuvalet ve mutfağın aktif şekilde sürekli olarak kullanılıyor olması, tesisatın zayıflığından ya da buna bağlı olarak kullanıcı hatasının da eklenmesiyle çeşitli şekilde su kaçağı problemini dışa yansıtıyor. Fark edilmeyen veya önemsenmeyen tesisat arızaları zaman içinde alt kata ve bir alt kata daha derken tüm binayı saran bir sorun haline dönüşeceği gibi arıza bu boyuta ulaştığında mali açıdan da oldukça zorlayıcı bir problem haline gelecektir. Bu nedenle arıza fark edildiği anda ilgili kişilere müracaat edilmeli ve arızanın tespit ile onarım işlemi kısa sürede yaptırılmalıdır.

Yapıların pis su giderlerinde görülen ve alt kata kadar su sızması yapan boyuta ulaşan su kaçağı, uzman personeller tarafından termal kamera sayesinde gider içindeki arızalar bire bir tespit edilebilmekte ve arızalı boruya kısa sürede ulaşarak, tadilatı yapılmaktadır. Bu sayede hem daire sakinin problemi çözülürken hem de üst komşumun su kaçağı problemi diyerek mağdur olan komşu da bu sıkıntıdan kurtulmuş olmaktadır. Bununla birlikte temiz su giderlerindeki arızalar akustik dinleme cihazıyla noktasal arıza tespiti yapılmakta ve yine kırmadan yapılan arıza tespitinde kolayca tadilat işlemi de halledilmektedir. Teknolojinin tesisat firmalarına sunduğu modern cihazlar sayesinde artık hiçbir konur sakini enkaz yığınından korktuğu için tadilatlarını ertelememeli ve uygun fiyatlarla hem sağlıklarını hem de binalarını tehlikeye atmamalıdır. Bildiğiniz gibi, ıslak duvar veya zeminler zamanla pis kokuya ve rutubete neden olurlar. Bu oluşama kadar geçen uzun sürede su kaçağı bütün bir binaya yayılmış olacak ve binanın eski halini alması daha da uzun bir süre gerektirecektir.

Bu konuda sizlere sınırsız hizmet sağlayan Tufan Tesisat firmamız ile yol alabilir ve girdiğiniz bu yoldan oldukça kazanç sağlayarak çıkacağınıza emin olabilirsiniz. Ev veya iş yerlerinde beliren her çeşit Tesisat arızasını uzmanlıkla ele alan deneyimli personelimiz, sizler için en verimli tadilat yöntemini seçecektir ve uzun vadeli arıza yaşamamanızı sağlayacaktır. Günümüzdeki sayısız amatör firmalarından yana ciddi kayıplar içermemeniz adına mahalle tesisatçılarını tercih etmek yerine kurumsallaşmış firmalardan yana tercih hakkınızı kullanmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır. Yapılarınız sürekli darbeye maruz kalırsa bir süre sonra dayanıklılığı sona ermiş olacaktır ki bu durum doğal afetler göze alındığında son derece ciddi bir probleme dönüşecektir. Bundan ötürü sizleri en kısa sürede bizlerle tanışmaya bekliyor ve kaliteli hizmetten faydalanarak keyfini sürmenizi tavsiye ediyoruz.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X