Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
6 Farklı Yolla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Bir su sızıntısının erken tespit edilmesi size para kaybettirmeden önlem almanızı ve olası felaketleri önleyebilir. Burada bir su kaçağı olabileceği noktada ve bir tesisatçıya başvurmadan neler yapabileceğiniz hakkında yöntemler yer almaktadır. Kendi kendinize 6 farklı yolla su kaçağı var mı yok mu bulabilirsiniz.

1- Su sayacını kontrol edin !

Tesisatınızın bir bölümünde sızıntı olup olmadığını anlamak için en iyi yollardan biri su sayacını kontrol etmektir. Bunu yapmak için, önce evinizdeki suyu tamamen kapatmanız gerekecek. Tüm muslukları kapatın ve bulaşık makinesinin ve çamaşır makinesinin çalışmadığından emin olun. Sonra, su sayacını izleyin ve su sayacınızın dönüp dönmediğini görün. Su sayacı dönüyor ise, muhtemelen hızlı hareket eden bir su sızıntısı var demektir. 

Metre hemen değişmezse, iki saat bekleyin ve tekrar kontrol edin. Tüm suyun kapalı olmasına rağmen değişmişse, yavaş bir sızıntı sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Su sayacında bir arızada olabilir yada su sayacından dairenize girmeden önceki tüm borular kontrol edilmeli, borularda da bir su kaçağı olabilir, unutmayın, su sayacınızdan sonraki tüm boruların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayınız.

2-  Su kullanım hacminiz & metre küpü kontrol edin !

Eğer dairede yaşayan kişi sayısı 1 yıl içinde değişmemiş ise, önceki su faturalarınıza bakarak kullandığınız suyun metre küp hacmini kontrol edebilirsiniz, eğer son aylarda çok anormal derecede bir harcama olmuş ise su kaçağı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

3- Su faturası hangi ayda ne kadar ? farkı inceleyiniz !

Su faturanız son zamanlarda yüksek mi geliyor, son su faturalarınızı karşılaştırarak fiyat farkından bir analiz yapabilirsiniz, elbette bu daire de oturan kişilerin değişmemesi artmaması ve eksilmemesi durumunda geçerli bir inceleme olacaktır. Dairenizde oturan azalmadı yada artmadı ise su faturalarında bir artış varsa su kaçağı olabilme ihtimalini gözler önüne sermektedir.

4. Yemek boyası deneyerek su sızıntısı bulma !

Biraz enteresan gelebilir ancak buna işlem için çok güzel bir senaryo var, su sızıntılarının en çok yaşandığı klozetlerdir, gizliden su kaçırırlar ve bu akan su o kadar incedir ki, gözle farketmeniz çok zordur, yapmanız gereken klozet su tankına bir miktar yemek boyası ilave etmek ve akabinde bir müddet klozeti kullanmayarak renkli akan su kendi kendine klozetten akıyor mu test edin, eğer sifona basmadığınız halde kendi kendine akan renkli bir su varsa anlayın ki klozet su kaçırmaktadır. Bu durumda şamandıra arızası bulunur, herhangi bir tesisatçıya şamandıranızı değiştirerek su kaçağından kurtulabilirsiniz.

5- Su sızıntılarını evin dış alanında da kontrol edin !

Sızıntılar sadece evin içinde olmaz – dışarıda da gerçekleşirler. Dış hortumlarınızı bir bahçe hortumu takarak kontrol edin; Hortum çalışırken bağlantı suyun arasından sızarsa, lastik hortum contasını değiştirin ve tüm bağlantıların sıkı olduğunu kontrol edin. Sulama sisteminizi kontrol etmek için yılda bir kez bir profesyonel çağırmayı düşünün. Önemli not : Küçük bir sızıntı bile olsa, ayda 6,300 galon su harcıyor olabilirsiniz.  

6- Şimdi sağduyunuzu harekete geçirin !

Dolaplarınızın arkasını koltuklarınızın arka boşlukları kontrol edin, evin köşelerine bir göz atın, üst kısımda yada zeminde bir küflenme, koku varmı kendiniz bulmaya çalışın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi hortumlarınızı kontrol edin, eviniz 25 yaşın üzerinde ise sıhhi tesisat borularınızın ömrü azalmış olabilir, su ısıtıcılı çalışan pompalar, ve diğer su tesisatını kullan tüm cihaz hortumlarını kontrol edin, yavaş da olsa bir sızıntıya sebep olabilirler, alt kat komşunuzun tavanında bir küflenme varmı bilgi isteyin, tüm bu anlatılanları kontrol ederek olası bir gizli su kaçağı & su sızıntısı var mı kendiniz kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Ancak unutulmaması gereken şudur, sizler sadece potansiyel bir su kaçağı arızası var mı bunu bulabilirsiniz, bizler Tufan tesisat olarak su kaçaklarının yerini cihazla noktasal olarak tespit ediyor ve onarımını yapıyoruz, tüm tesisat borularınızı dinliyor, tesisatta bir sızıntı var ise hemen tespit ediyoruz. Olası bir su kaçağı sorununuz da firmamızı arayabilirsiniz.

Su kaçağı tespiti için iletişim tıklayınız.

Olası benzer sorunlar : su kaçağı, su sızıntısı, su kaçak tespiti, evde su kaçağı nasıl bulunur, su kaçağı bulma yöntemleri, su sızıntısı nasıl anlaşılır, su kaçak tespiti için ne gerekiyor, su kaçağı bulan tesisat firmaları, sıhhi tesisat borusunda ki su sızıntısı nasıl tespit edilir, su sızıntısının yerini bulmakYorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X