6 Farklı Yolla Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Su sızıntısının erken tespit edilmesi size para kaybettirmeden önlem almanızı ve olası felaketleri önleyebilir. Tesisatçıya başvurmadan neler yapabileceğiniz hakkında yöntemler yer almaktadır. 6 farklı yolla su kaçağı var mı yok mu anlayabilmeniz mümkündür.

Su sayacını kontrol edin!

Tesisatınızın bir bölümünde sızıntı olup olmadığını anlamak için en iyi yollardan biri su sayacını kontrol etmektir. Bunu yapmak için, önce evinizdeki suyu tamamen kapatmanız gerekir. Tüm muslukları kapatın, bulaşık ve çamaşır makinesinin çalışmadığından emin olun. Ardından, su sayacını izleyin ve su sayacınızın dönüp dönmediğini kontrol edin. Su sayacı dönüyorsa muhtemelen hızlı hareket eden su sızıntısı var demektir.

Metre hemen değişmezse, iki saat bekleyin ve tekrar kontrol edin. Tüm suyun kapalı olmasına rağmen değişmişse, yavaş bir sızıntı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

su sayaç arızası nasıl anlaşılır
su saatinden su sızıyor

Su Kullanım Hacmini, Metre Küpü Kontrol Edin!

Eğer dairede yaşayan kişi sayısı 1 yıl içinde değişmemiş ise, önceki su faturalarınıza bakarak kullandığınız suyun metre küp hacmini kontrol edebilirsiniz, eğer son aylarda çok farklı derecede bir harcama olduğunu görüyorsanız su kaçağı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Gelen Su Faturalarını Kontrol Edin!

Su faturanız son zamanlarda yüksek mi geliyor, en son gelen su faturalarınızı karşılaştırarak fiyat farkından bir analiz yapılabilir, elbette bu daire de oturan kişilerin değişmemesi durumunda geçerli bir inceleme olacaktır.

Boya Kullanarak Su Sızıntısı Bulma!

su sayaç arızası nasıl anlaşılır
Biraz enteresan gelebilir ancak bu çalışma sayesinde pis su tesisatındaki arızayı belirleyebilirsiniz. Su sızıntılarının en çok yaşandığı yerlerden birisi klozetler olmaktadır. Klozetler gizliden su kaçırırlar ve gözle fark edilmesi çok zordur, yapmanız gereken klozet su tankına bir miktar boya ilave etmek ve bir süre klozeti kullanmayarak klozetten akıyor mu test etmektir.

Klozet sifonuna basmadığınız halde renkli boyayı görüyorsanız, klozetin su kaçırdığını anlayabilirsiniz. Herhangi bir tesisatçıya klozetin şamandırasını değiştirerek su kaçağından kurtulabilirsiniz.

Su Sızıntılarını Evin Dış Alanında Kontrol Edin!

binanın dışında su kaçağı
Sızıntılar sadece evin içinde olmaz, dışarıda da gerçekleşirler. Dış hortumlarını bir bahçe hortumu takarak kontrol edin; Hortum çalışırken bağlantı suyun arasından sızıyorsa lastik hortum contasını değiştirin ve tüm bağlantıların sıkı olduğunu tekrar kontrol edin. Sulama sisteminizi kontrol etmek için yılda bir kez profesyonel çağırmayı düşünebilirsiniz.

Önemli not : Küçük bir sızıntı bile olsa, ayda 6,300 galon su harcıyor olabilirsiniz.

Sağduyunuzu Harekete Geçirin!

  • Evin köşelerine bir göz atın,
  • Dolaplarınızın arkasını inceleyin,
  • Koltuklarınızın arka boşlukları kontrol edin,
  • Üst kısımda yada zeminde bir küflenme var mı bakın,
  • Burnunuza gelen pis koku var mı yerini belirleyin,
  • Çamaşır veya bulaşık makinesi hortumlarınızı gözden geçirin

Yukarıda saydığımız tavsiyeleri uygulamakta fayda var, eviniz 25 yaşın üzerinde ise sıhhi tesisat borularınızın ömrü azalmış olabilir, su ısıtıcılı çalışan pompalar, ve diğer su tesisatını kullan tüm cihaz hortumlarını kontrol edin, yavaş da olsa bir sızıntıya sebep olabilirler, alt kat komşunuzun tavanında bir küflenme var mı bilgi isteyin, tüm bu anlatılanları kontrol ederek olası bir gizli su kaçağı & su sızıntısı var mı kendiniz kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Bütün çabalarınıza rağmen arızayı bulamıyorsanız firmamızdan yardım isteyin.

Tufan tesisat olarak su kaçaklarının yerini cihazla noktasal olarak tespit ediyor ve onarımını yapıyoruz, tüm tesisat borularınızı dinliyor, tesisatta bir sızıntı var ise hemen tespit ediyoruz.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X