Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
İlaçla Petek Temizliği

Kaloriferlerin bakımını kış gelmeden yaptırmamız oldukça önemlidir. Eğer bu bakımı yaptırmazsanız bu kış da harcadığınız paranın karşılığını alamazsınız. Aynı zamanda her sene kalorifer içerisindeki pislik birikerek bu sene çok daha az bir ısınma sağlamış olursunuz.

Kaloriferlerinizdeki performans düşüklüğünün pek çok sebebi bulunmaktadır. Ama performans düşüklüğünün başlıca 2 temel nedeni bulunmaktadır. Şimdi bu yazımızda bunlardan bahsederek bunlardan nasıl kurtulacağımızdan bahsedelim.

Kalorifer performansının düşük olmasının ve iyi ısıtamamasının temel sebepleri arasında kalorifer içerisinde hava bulunmasıdır. Kalorifer içerisindeki hava olan yere sıcak suyun ulaşması imkânsındır. Bu da kaloriferlerinizin her yerinin ısınmasını engeller. Isınmayan kalorifer de kolayca ortamı ısıtamaz. Bu da verdiğiniz paranın karşılığını almanızı engeller. Eğer kalorifer içerisindeki havanın nasıl boşaltılacağını bilirseniz, sonrasında bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Kalorifer havası nasıl alınır diye soruyorsanız ilk olarak bir purjör anahtarı satın almalısınız. Bu anahtar sizin hava alan kısmı kolayca açmanızı sağlayacaktır.

Açılan bu alandan hava çıkışını sağlayabilirsiniz. Kalorifer içerisindeki hava akışı bittikten sonra su akışı başlar. İşte o zaman yine bu anahtar ile hava boşaltılan yeri kapatarak hava boşalmasını sağlayabilirsiniz. İçerisinden hava boşalan kalorifer bundan sonra çok daha verimli çalışacaktır. Kaloriferinizin havasını boşalttığını sırada eğer kaloriferinizin içerisindeki suyun pis olduğunu gördüyseniz yapmanız gereken kalorifer temizliğidir.

Kalorifer performansının düşük olmasının sebeplerinden biri de kalorifer temizliğinin yapılmamasıdır. Normalde kaloriferlerin her 2 yılda bir bakımı yapılmalıdır. Eğer bu bakım yapılmazsa kaloriferlerinizin içerisi pislik ile dolar. Pislik ile dolan kaloriferde suyun geçmesini engeller. Bu da kaloriferlerinizin ısınmasını engeller. Kalorifer havası nasıl alınır diye öğrendikten sonra kalorifer nasıl temizlenir diye öğrenebilir. Fakat kalorifer temizleme işi hava alma işlemi kadar basit değildir. Oldukça zahmetli ve zor bir işlemdir. Eğer eviniz batmadan temiz ve sağlıklı bir temizleme işlemi istiyorsanız bu işi bilen kişilere emanet etmeniz önerilir. Ayrıca kendi yaptığınız kalorifer temizliği sırasında kimyasal kullanmamanız temizliğin tam sağlanmamasını sağlar. Eğer tam bir temizlik ve kaloriferlerinizden tam bir verim almak istiyorsanız temizlik işini ustalara bırakmalısınız.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X