Kombilerde Su Basıncı Düşmesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Kombilerde su basıncı düşmesi, ısınmamızı sağlayan, sıcak su imkanını bizlere sunan elektronik bir ısıtıcı olmaktadır. Sadece suyu ısıtmakla kalmamakta, bu suyu kalorifer tesisatında ve peteklerde dolaştırarak ısınmamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda elektrikli şofben görevi görerek sıcak su gereksinimimizi karşılamaktadır. Ancak şofbenler ısıttığı suyu depolamaktadır, kombi ise o anda ısıtmaktadır. Aralarındaki fark bu olması nedeni ile şofben ile ısınan su bir müddet sonra bitmekte ancak kombi ile ısınan su bitmemektedir.

Kombi suyu o an içerisinde ısıtmakta ve kısa süre içerisinde kaynar derecedeki su ısısına ulaşmaktadır. Tabii ki bu denli ısılara dayanabilmesinin sırrı ise içinde sürekli su bulunması olmaktadır. İçerisinde su olmadan bu kadar ısınır ise yanma ihtimali olmaktadır. Bu nedenle içerisinde sürekli 1,5 ya da 2,0 bar kadar su olması gerekmektedir. Suyun sürekli bu kadar basınçta olması kalorifer için de gerekmektedir. Sistemde su bulunmadığı takdirde devir daim işlemi gerçekleştirilemez.

Eğer tesisatta ve ya kombinin herhangi bir bölümünde bir kaçak var ise kombi su bittiğinde delinmemek adına kendini otomatik olarak kapatacaktır. Bu durumlarda kombi su basıncı düşmesi yaşanmaktadır.

kombilerde-su-basinci-dusmesiKombi Su Basıncı Neden Düşmektedir?

Kombinin su basıncının düşmesinin birçok sebebi olmaktadır. Ancak aralarından en sık rastlanan sebebi kalorifer tesisatının bir yerinde kaçak olması olmaktadır. Yapılan tesisat sistemi bu nedenle oldukça önemli olmaktadır. Çünkü en ufak bir kaçakta birçok parke ya da fayans kırılıp evi tadilat içerisine sokmaktadır. Böyle zamanlarda suyun nereden sızdığı bilinmemesinden dolayı yerini bulup tamir ettirmek bazen günlerce sürmektedir. Bu da demek oluyor ki ev günlerce o şekilde kalacak ve ısınmayacak. Tabi ki ev sahibi de bu durumdan son derece rahatsız olacaktır.

Kombi basıncı bazen içindeki denge kabının havasının bitmesi sonucu da aşağı ve yukarı doğru hareket etmektedir fakat sürekli su kaçıran kombi ise kesinlikle kaçak olmaktadır. Kombi suyun eksilmesi kesinleştikten hemen sonra ne yapılabilir onu düşünmek gerekmektedir. Son yıllarda çıkan bir kimyasal ilaç sayesinde Tufan Tesisat olarak bu sorunları yaşamadan kısa süre içerisinde çözüm sağlanmaktadır.

Kombi Su Basıncını Düzenlemenin Yolu

Son yıllarda çıkan kimyasal ilaç sayesinde kombi su basıncı düşmesi gibi bütün sorunlar ortadan kalkmış olmaktadır. Kombi borularında bir kaçak olduğu takdirde kimyasal ilaç sayesinde hiçbir yeri kırıp dökmeden bu sorunu kökten halletmek mümkün olmaktadır. Kombi kaçak kapatıcı kimyasal ilaç ile bütün kaçaklar kapanmaktadır ve kırıp dökerek kaçak aramaya da gerek kalmamaktadır.

Oldukça pratik yöntemler ile kimyasal ilacı dökerek kaçakların kapanması sağlanmaktadır. Günlerce süren eziyet yerine ufak bir işlem ile 48 saat beklemek olmaktadır. Bu süre içerisinde normal hayata devam etmek mümkün olmaktadır. Evde huzursuzluk, gürültü ve pis görüntü olmadan sorun çözülmektedir.

Tufan tesisat olarak her zaman müşterinin yanında ve yardımına hazır olarak beklemekteyiz. Her zaman için sorun çözmeye yönelik davranarak kolay ve pratik çözümler üretmekteyiz. Bu nedenle müşteri memnuniyetini kazanarak amacımıza ulaşmış olmaktayız.

Kombi Tesisatının Su Sızdırması

Kombi tesisatı öyle zor bir şeydir ki ancak bir profesyonel ustanın gelip tamir etmesi ile düzelmektedir. Kombi su sızdırıyor ise bunu görerek ya da bakarak anlamak mümkün olmamaktadır. Kombi bir süre sonra arıza işareti vermekte ve servisi çağırdıktan sonra su sızdırdığı anlaşılmaktadır. Bu saatten sonrasını da servis ustaları halletmektedir. Ancak usta halledene kadar evde boruların geçtiği yerler de kazılmaktadır. Bu nedenle oldukça rahatsızlık verici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu durum yeni gelen sistem sayesinde eskide kalmıştır. Son yıllarda ortaya çıkan kimyasal ilaç sayesinde hiçbir yeri kırıp dökmeden sorunu çözmek mümkün olmaktadır. Kimyasalı dökmeden önce kalorifer peteklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer bu yapılmaz ise su basıncı düşmesi yaşanır ve peteklerdeki pislikler gideri tıkamaktadır. Bu nedenle önce peteklerin temizlenmesi gerekir daha sonra ise 1 litre ilacı 3 litre sıcak su ile karıştırmak gerekmektedir. İlaç iyice sıcak suda eridikten sonra kalorifer boruları içerisine dökülmesi gerekmektedir.

Bu işlem yapıldıktan sonra 48 saat ya da büyük sistem ve tesisatın olduğu yerlerde 72 saat beklenmesi gerekmektedir. Bu sayede verilen kimyasal ilaç kalorifer boruları üzerindeki kaçakları bulur ve kristal parçaları halini alarak o kaçağı kapatmaktadır. Bu şekilde ilerde oluşabilecek kaçakları da kapatmış olmaktadır. Sorunsuz çözüm için mutlaka kimyasal kaçak kapatıcı ilaç kullanmak gerekmektedir.

Su Sızdırmalarının Nedeni

Kalorifer peteklerinin genel bir sorunu olan su sızdırma ve bunun arkasından su basıncının düşmesi nedeni olarak, borulardaki kaçaklar tespit edilmiştir. Bu kaçaklar nedeni ile kalorifer su kaybetmekte ve bu nedenle de su basıncında düşüşler meydana gelmektedir. Kombinin su kaybetmesi demek, kombinin çalışmaması demek olmaktadır. Kombi içerisinde mutlaka 1,5 ya da 2,0 bar seviyesinde su olması gerekmektedir. Bu seviyedeki su eksildikçe kombi çalışmaz hale gelecektir hatta bir süre sonra yanma ihtimali bile olmaktadır.

Bu nedenle oldukça dikkatli olmak ve genel kontrollerini aksatmamak gerekmektedir. Kombinin su sızdırması durumunda yukarıda bahsedilen kimyasal ilaç ile o kaçağın kapatılması gerekmektedir. Bu ilacı bilmeyen birisinin kullanması önemli sonuçların doğmasına neden olabilmektedir. Eğer yapmakta zorlanıyor ve bir profesyonel yardımına ihtiyaç duyuyor iseniz, Tufan tesisat olarak her zaman yardımınıza koşmaya hazır olmaktayız. Tek bir telefon ederek bize ulaşmanız ile anında yanınıza gelip o sorunu çözmemiz mümkün olmaktadır. Sorun için gereken çözümü bularak en kısa süre içerisinde sizlere rahatsızlık vermeden bu sorunu çözüme kavuşturmak bizim görevimiz olmaktadır. En büyük amacımız müşteri memnuniyetidir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X