Kombilerde Su Basıncı Düşmesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Kombiler ısınmamızı sağlayan, sıcak su imkanını bizlere sunan elektronik bir ısıtıcı olmaktadır. Kombiler sadece suyu ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda bu suyu kalorifer tesisatında ve peteklerde dolaştırarak ısınmamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda elektrikli şofben görevi görerek sıcak su gereksinimimizi karşılamaktadır ancak şofbenler sadece ısıttığı suyu depolar, kombi ise anlık olarak hızlı bir şekilde ısıtmaktadır.

Kombi su kaçakları için firmamızla irtibata geçin ve kırma dökme işlemlerine gerek kalmadan su kaçaklarını ortadan kaldıralım.

kombi barı düşüyor
olması gereken bar seviyesi

Kombi suyu o an içerisinde ısıtmakta ve kısa süre içerisinde kaynar derecedeki su sıcaklığına ulaşmaktadır. Kombilerin yüksek derece ısıya dayanmasının sırrı ise içinde sürekli su bulunması sayesindedir. İçerisinde su olmadan bu kadar fazla ısınırsa yanma ihtimali vardır. Kombi içerisinde mutlaka 1,5 ya da 2,0 bar su olması gerekir. Suyun sürekli basınçta olması kalorifer tesisatı içinde gereklidir. Sistemde su bulunmadığı takdirde devir daim işlemi tam anlamıyla gerçekleştirilemez.

Eğer tesisatta ve ya kombinin herhangi bir bölümünde bir kaçak var ise kombi su bittiğinde delinme oluşmaması için kendini otomatik olarak kapatacaktır.Kombi su basıncı düşmesi yaşanmaktadır.

Kombi Su Basıncı Neden Düşer?

Kombinin su basıncı düşmesinin birçok sebebi vardır ancak aralarından en sık rastlanılan sorun kalorifer tesisatının bir yerinde kaçak olmasıdır. Yapılan tesisat sistemi bu nedenle oldukça önemli olmaktadır. Çünkü en ufak bir kaçakta birçok parke ve fayans kırılıp evi tadilat içerisine sokmaktadır. Böyle zamanlarda suyun nereden sızdığı bilinmemesinden dolayı yerini bulup tamir ettirmek bazen günlerce sürebilir.

Kombi basıncı bazen içindeki denge kabının havasının bitmesi sonucunda aşağı ve yukarı doğru hareket etmektedir ancak kombi sürekli su sızdırıyorsa su kaçağı olduğu kesinleşir.

Kombi Su Basıncını Düzenlemenin Yolu

Son yıllarda çıkan kimyasal ilaç sayesinde kombi su basıncı düşmesi gibi bütün sorunlar ortadan kalkmıştır. Kombi borularında bir kaçak olduğu takdirde kimyasal ilaç sayesinde hiçbir yeri kırıp dökmeden sorunu kökten halletmek mümkündür. Kombi kaçak kapatıcı kimyasal ilaç ile bütün sızıntı yapan noktalar kapanmaktadır ve kırıp dökerek kaçak aramaya gerek yoktur.

kalorifer ilacı uygulama
kalorifer kaçağı kapatma kimyasalı

Pratik yöntemler ile kimyasal ilacı dökerek kaçakların kapanması sağlanmaktadır. Günlerce süren eziyet yerine ufak bir işlem ile 48 saat beklemek olmaktadır. Bu süre içerisinde normal hayata devam etmek mümkündür. Evde huzursuzluk, gürültü ve pis görüntü olmadan sorun çözülmektedir.

Tufan tesisat olarak her zaman müşterinin yanında ve yardımına hazır olarak beklemekteyiz. Her zaman için sorun çözmeye yönelik davranarak kolay ve pratik çözümler üretmekteyiz. Bu nedenle müşteri memnuniyetini kazanarak amacımıza ulaşmış olmaktayız.

Kombi Tesisatının Su Sızdırması

kalorifer sıcak su borusu patladı
kalorifer tesisatı su azaltıyor

Kombi tesisatı zor ve uğraştırıcı sistemlerdir ancak bir profesyonel ustanın gelip tamir etmesi ile düzelmektedir. Kombi su sızdırıyorsa bunu görerek ya da bakarak anlamak mümkün değildir. Kombi bir süre sonra arıza işareti verir ve servisi çağırdıktan sonra su sızdırdığı anlaşılmaktadır.

Kombi tesisatının su sızdırması sorunları, yeni gelen ilaçlı tamir sistemi sayesinde eski kırma dökme işlemleri geride kalmıştır. Son yıllarda ortaya çıkan kimyasal ilaç sayesinde hiçbir yeri kırıp dökmeden sorunu çözmek mümkündür. Kimyasalı dökmeden önce kalorifer peteklerinin temiz olması gerekir. Eğer petek temizliği yapılmaz ise tesisat içerisinde su basıncı düşmesi yaşanır ve peteklerdeki pislikler gideri tıkayabilir.

İlaç tesisata uygulandıktan sonra 48 saat veya büyük sistem ve tesisatın olduğu yerlerde 72 saat beklenmesi gerekmektedir. Bu sayede verilen kimyasal ilaç kalorifer boruları üzerindeki kaçakları bulur ve kristal parçalar halini alarak kaçağı kapatır. İlaçlı onarım sayesinde ilerde oluşabilecek kaçaklarda önlenmiş olacaktır. Sorunsuz çözüm için mutlaka kimyasal kaçak kapatıcı ilaç kullanmak gerekir.

Su Sızdırmasının Nedeni

Kalorifer peteklerinin genel bir sorunu olan su sızdırması ve bunun arkasından su basıncının düşmesi olarak, borulardaki kaçaklar tespit edilmiştir. Bu kaçaklar nedeni ile kalorifer su kaybetmekte ve bu nedenle de su basıncında düşüşler meydana gelmektedir. Kombinin su kaybetmesi demek, kombinin çalışmaması demek olmaktadır. Kombi içerisinde mutlaka 1,5 ya da 2,0 bar seviyesinde su olması gerekmektedir. Kombide bulunan su eksildikçe kombi çalışmaz hale gelir hatta bir süre sonra yanma ihtimali bile olmaktadır.

Kombinin su sızdırması durumunda yukarıda bahsedilen kimyasal ilaç ile o kaçağın kapatılması gerekmektedir. Bu ilacı bilmeyen birisinin kullanması önemli sonuçların doğmasına neden olabilir. Eğer yapmakta zorlanıyor ve bir profesyonel yardımına ihtiyaç duyuyor iseniz, Tufan tesisat olarak her zaman yardımınıza koşmaya hazırız. Tek bir telefon ederek bize ulaşmanız ile anında yanınıza gelip o sorunu çözmemiz mümkündür.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X