Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Petek Temizliği hizmeti vermekteyiz. Tufan Tesisat sizlere uzun yıllardır hizmet veren köklü bir firmadır. Sizde kaliteli ve profesyonel hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde petek temizliği nasıl yapılır? konusuna değineceğiz.

Kombi petek temizliği ile ilgili bilgi sahibi olan konusunda uzman personellere sahibiz. 1992 yılından bu yana sizlere sıhhi tesisat sektöründe hizmet veriyoruz. 2003 yılından bu yana edindiğimiz son sistem cihazlar sayesinde petek temizleme hizmetide veriyoruz. Petek temizliği peteklerdeki suyu değiştirmek değildir.

Petek Temizliği Aşamaları

 • Tesisatınızdaki su oranı kontrol edilir.
 • Petek havaları alınır.
 • Peteklerinizdeki su tahliye edilir.
 • Petek temizleme cihazı devreye bağlanır.
 • Cihaz sayesinde petek temizleme kimyasalı tesisata pompalanır.
 • Tesisatınızda kimyasal bekletilirken ekibimiz kombinizin bakımını gerçekleştirir.
 • Tesisattaki kimyasal tahliye edilir. Tesisata temiz su pompalanır.
 • Tesisatınızdaki durulamak için pompalanan su tahliye edilir ve sistem devreye alınır.
 • Petek havaları ve ısıları kontrol edilir.

Size verilen servis formumuz sayesinde işleminiz 1 yıl garantimiz altındadır. Bizi fiyat olarak kıyaslayacağınız kişilerin lütfen petek temizleme aşamalarını öğrenin.

Not: 100 metrekare bir ev için ortalama süre 2 saattir.


Kombi petek temizleme konusuyla alakalı sizin için hazırladığımız öze içerik. Dünyanın büyük bir kısmı artık en temiz ısınma sistemi olan doğalgaz sistemleri ısınmakta. Ülkemizde de halen kömür ile ısınmak da alternatif olarak tercih edilirken hem daha sorunsuz ve tehlikesiz bir sistem olması hem de çevreyi çok daha az kirletmesi sebebiyle doğal gaz ile ısınmak çok daha cazip bir seçenek olmakta.

Evin her yerini eşit bir şekilde ısıtan bu sistem, merkezi sistem aracılığıyla ya da kombiler aracılığıyla kullanılmakta. Ancak kombilerin bu konuda biraz daha dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar istediğiniz kadar yakarak faturalarınızı bir miktar kontrol edebiliyor olsanız da merkezi sistem binalarda oturan kişiler daha az doğal faturası ödemekte. Özellikle evinizde izolasyon bulunmuyorsa ve kombileriniz tesisat bakımından yıpranmış ise çok daha faza fatura ödemeniz ve bunun karşılığında çok az bir miktar ısınmanız söz konusu olabilir. Kombi tesisat problemlerinden en önemlisi, kombi peteklerinin tıkanmış olmasıdır. Müşterilerimize, kombi petek temizliği ve kombi tesisatı bakımı konusunda vermiş olduğumuz hizmet sayesinde yaktığınız doğalgazı çok daha etkili bir şekilde ısınmak için kullanabilecek ve bunun yanında daha az fatura ödeyebileceksiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında faturaların yükseldiği, doğalgaza zam geldiği bu dönemde kombi peteklerinize bakım yaptırarak faturalarınızı düşürebilirsiniz. Kombi peteklerinin bakıma ihtiyaç duymasının bazı belirtileri bulunmakta. Öncelikle bu belirtilerden biraz bahsedelim.

BAŞLICA PROBLEMLER

Peteklerin Yarıya Kadar Isınması

Kombilerinizin alt kısmı ısınıyor üst kısmı ısınmıyor ise, kombi peteklerinizde bir problem var demektir. Bu tıkanma probleminin işaretçisidir. Odalarınızın etkili bir şekilde ısınmasını engelleyen bu problem sebebiyle fazladan doğalgaz faturası ödersiniz ve odalarınız ısınmaz.

En Son Peteğin Isınmaması

Kombiye en uzak olan petek hiç ısınmıyor ise bu da yine peteklerde kirden tıkanmanın bir belirtisi olmaktadır. Kombi tesisatı bir bütün halindedir ve kombiden her peteğe bir boru çıkmaz. Sıcak su tek bir hat üzerinden tüm peteklere ulaştırılır. Sıcak suyun akışı tıkanma sebebiyle yavaşladığından ya da hiç akış gerçekleşmediğinden son petek buz gibi olmaktadır. Diğer peteklerde, sırasıyla giderek daha oranlarda ısınmış olurlar. Bu durumda yine bir problemden şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durum odalarınızın eşit oranda ısınmasını engelleyerek ısı kayıplarına neden olmaktadır.

Kombi Peteklerinden Küflü Su Sızıntısı

Bunun haricinde kombi peteklerindeki problemlere işaret eden bir diğer durum da peteklerden küflü su sızıntısı sorunu olmaktadır. Yeteri kadar ısınmayan petekleriniz, vana kısımlardan su damlatıyor ve bu suların büyük bir kısmı küflü olabilir. Bu durum peteklerinizin artık temizlenmeye ihtiyacının olduğunun göstergesidir. Peteklerinizi her 3 yılda bir temizletmeniz gerekmektedir. Eğer uzun yıllardır kombi tesisatı bakımı yaptırmamış iseniz bu size dezavantaj olarak geri dönecektir.

Tıkanmış Petekler Kombi Performansını ve Ömrünü Azaltır

Tıkanmış kombi tesisatı kombinizin çalışma performansını da düşürecektir. Kombi filtresinin tıkanması genellikle bu problemden kaynaklanmaktadır. Kombinin suyu ısıtmak ve göndermek için çok daha fazla çaba harcaması söz konusu olacağından kombinizin kullanım ömrü de kısalacaktır.

Kombi Petekleri Neden Tıkanır?

Kombi peteklerinin tıkanma nedenlerinden bahsedecek olursak bu durumun öncelikli sebebinin oksitlenme olduğunu söyleyebiliriz. Petekler ve tesisat borularında dolaşan suda bulunan oksijen, peteklerin metal olan iç kısımları ile temas ettiğinde korozyona ve küfe neden olmaktadır.  Bu küfler su ile birlikte dökülerek birikinti ve tıkanma oluştururlar. Aynı zamanda yüne yüksek sıcaklıklarda yaşamsal faaliyetler gösteren termofil bakteriler de kombi peteklerinde yaşamaktadır. Bu bakterilerin ölüleri, artıkları ve oluşturdukları küfler de tıkanmanın önemli nedenlerinden biri olmaktadır. Kombi petekleri yıkanması işlemi sırasında, peteklerden ve tesisattan bol miktarda çamura benzer su akacaktır. Bu su küflü su olmaktadır. Tüm bunların yanında peteklerin birbiri ile bağlantısını sağlayan boruların hangi malzemeden seçildiği de önemlidir. Mobil sistem borular yerine plastik boruları tercih etmek, kombi tesisatının periyodik bakım aralıklarını biraz daha uzatacaktır.

PETEK TEMİZLİĞİ TANITIM VİDEOMUZU İZLEYEBİLİRSİNİZ

Kombi Peteklerinde Ön Yıkama

Kombi petek temizliği nasıl yapılır konusuna gelecek olursak bu işlem için teknolojik ekipmanların varlığının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem temelde, kombi petek yıkama makinesi ile gerçekleştirilmektedir. Öncelikle kombi tesisat pompası kombiden sökülmektedir. Bu pompaya kombi temizlik makinesi bağlanır ve bir ön yıkama işlemi gerçekleştirilir. Tüm tesisat boyunca bol su ile yıkama yapılmaktadır. İşlem sırasında,  peteklerdeki tüm küf birikintileri akıp gider ve tıkanma problemleri de basınçlı su verme tekniği sayesinde açılmaktadır. Küfler tamamen temizlendikten sonra ise diğer aşamaya geçilmektedir.

Kimyasal Petek Yıkama İşlemi

Diğer aşamada, ilaçlı su ile yıkama yapılmaktadır. Kimyasal sıvının eklediği su ile yıkama yapılır ve tüm bakteriler öldürülür. Böylece yine aynı bakterilerin hızlı bir şekilde küf oluşturmaya başlamaları engellenmektedir.  Bu aşamadan sonra durulama işlemi yapılır ve kombi tesisatı yeniden kombiye bağlanır. Bu işlem yaklaşık olarak 45 dakika ya da 1 saat sürmektedir. Bunların yanı sıra sadece sorunlu peteklerde yıkama işlemi de mümkün olabilmektedir. Tek petek yıkama hizmetimiz de bulunmaktadır. Profesyonel petek yıkatmanın en avantajlı yanlarından bir tanesi, kombi peteklerinin sökülmeden yıkanıyor olmasıdır. Tesisatın bütünlüğünü bozacak ya da ileride problem yaratacak hiçbir şey uygulanmamaktadır. Tüm bu işlemlere ek olarak kombi peteklerinizi uzun süreler boyunca bakteri üremesinden koruyacak olan kimyasallar da mevcuttur. Bu kimyasallar sayesinde peteklerinizin tıkanma problemine karşı uzun süreler boyunca koruma altına alınmaktadır.

Temiz Ve Konforlu Hizmet

MAKİNALI İLAÇLI KOMBİ PETEK TEMİZLİĞİ

Bu işlemlerin diğer bir avantajlı yanı ise evlerinizi kirletme gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. Profesyonel hizmetin en önemli avantajlarından biri konfordur. Bu şekilde işlem tamamlandıktan sonra, geriye temizlemeniz gereken bir enkaz bırakılmaz. Tüm işlemler usulüne uygun olarak evinize zarar verilmeden gerçekleştirilmektedir. Sizler de profesyonel kombi petek yıkama hizmetine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, Tufan tesisat olarak bizlerle iletişime geçerek anında kombi petek temizleme yaptırabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar (2)

 • Ayşegül TOPRAK

  19/12/2016,23:12

  Merhaba,

  Oturduğumuz daireyi alalı iki sene oldu. ilk sene petekler düşük ayarda bile çok güzel ısıtıyordu. Bu sene peteklerin yeterince ısınmadığını görünce internetten konuyla ilgili biraz araştırma yapayım dedim. Wep sayfanızda petek temizliği ve bir çok konuda faydalı bilgilere ulaştım. Petekleri temizletmek için firmanızı aradım. Biraz sabırsız olduğum için gün içinde hemen petekleri temizlettim. peteklerin içinden çıkan zift gibi pisliği görünce şaşırdım doğrusu. Şimdi petekler düşük ayarda bile tıkır tıkır mis gibi ısıtıyor.
  Tüm ekibinizi tebrik ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 • Şükran Karaman

  19/12/2016,22:50

  Merhabalar,

  Petek temizliği ne kadar arayla yapılmalı? Petek temizliğini iki senede bir yaptırmak yeterli midir?Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X