Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Evlerinizde suyunuzun ve evinizin ısınması için tercih ettiğiniz, doğalgaz ile çalışan kombilerin etkili ve iyi bir ısınma sağlayabilmesi için en önemli noktalardan biri de kombi peteklerinin sorunsuz bir sirkülasyona sahip olmasıdır. Sirkülasyonun yeterli olmaması halinde başta kombi olmak üzere birçok noktada problem meydana gelecektir.

Kış aylarında kombinizi daha çok yakıyor ancak bir türlü ısınamıyor ve yüksek faturalar ile karşı karşıya kalıyorsanız firmamızı arayarak ve makineli petek temizliği yaptırabilirsiniz.

İlk olarak eviniz izolasyonsuz ise kış aylarında kombi ile ısınmanız çok zordur. İzolasyon olduğu halde ısı problemiyle karşılaşıyorsanız, peteklerde problem meydana gelmiş olabilir. Kombi petek tıkanıklığı problemini nasıl anlayabileceğinizi anlatacağımız bu yazımızda petek temizliği nasıl yapılır konusuna da ayrıntılı bir şekilde petek temizliği ve bakımını nasıl yaptığımızdan bahsedeceğiz.

petek temizleme
makineli ilaçlı petek temizliği nasıl yapılır

Kombi Peteklerinin Tıkanmasının Sebepleri

Kalorifer peteklerinin tıkanmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Peteklerin ısınmasını sağlayan,  tesisatın ana elemanı olan kombide ısıtılan su olmaktadır. Suyun içerisinde bulunan oksijenin, petekler içerisinde metal ile iletişime geçerek oksitlenme yapması söz konusu olmaktadır. Oksitlenme temel olarak bir küflenmedir. Küfler birikince hem peteğin etrafa ısı yayması azalmakta hem de küf kalıntılarının su akışı ile birlikte özellikle boru kısımlarında tıkanmalara yol açması söz konusu olmaktadır. Kombi tesisatlarında boru sistemleri mobil sistemler ve plastik sistemler olarak adlandırılmaktadır. Tıkanma problemi özelikle mobil sistemlerin büyük bir sorunu olmaktadır. Bu sebeple kombi tesisatınızı döşetirken hangi sistemin bağlantı amacıyla kullanıldığını mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Böylece kombi tesisat bakımınızı ne kadar sürede bir yapılacağını bilmiş olursunuz.

Petek tıkanması neden olur sorusunun bir diğer yanıtı ise oksijende yatmaktadır. Oksijen metal ile birleştiğinde oksitlenmeye yani küflenme korozyon karışımı bir olaya sebebiyet verir. Bu durumda yine dökülen bu partiküller suya karıştığında devir daim sırasında gerek peteklerde gerekse borularda tıkanma yapacaktır.

Kombilerde petek tıkanmasının nedenleri aslında çok doğal nedenlerdir. Peteklerin iç kısımları kış aylarında sürekli yüksek sıcaklık derecelerindeki su ile doludur. Yüksek sıcaklık derecelerinde hiçbir canlının barınamayacağını düşünüyor olsanız da bu derecelerde dahi yaşamlarını aktif bir şekilde sürdürebilen termofil bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterilerin oluşturmuş olduğu atıklar ve aynı zamanda peteklerin metal kısımlarına verdikleri zarar sebebiyle,  dökülen küçük küf partikülleri, şu ile birleşip bir çamur haline gelerek peteklerin tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Kombi Peteklerinin Tıkanmış Olduğunun En Belirgin Göstergeleri

Kombi peteklerinizin tıkanması ilk etapta peteklerin normalinden daha az ısınması şeklimde ortaya çıkar. Eğer son 3 yıldır hiçbir şekilde yıkama işlemi gerçekleştirilmemiş ise belirtiler yavaş yavaş kendini gösterecektir. Problemlerin ilk etapta kombide sık sık arızalanmalar şeklinde meydana gelebilmesi olasıdır. Bu yüzden doğrudan kombinin eskidiğini düşünmek ve değiştirme işlemlerine girişmek yerine, kombi tesisatı yıkama işlemini tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Kombi peteği tıkanıklığının ileri boyutlarında, alt kısımlarda sıcaklık daha yüksek iken üst kısımlar neredeyse buz gibi olacaktır. Petekte eşit olmayan ısınmalar görülecektir. Kombi borularının tıkanması durumunda ise farklı odalarda konumlanmış olan petekler arasında farklı sıcaklık dereceleri görülecektir. Özellikle son peteğin hiç ısınmaması dolayısıyla peteğin bulunduğu oda buz gibi olacaktır. Tüm bunlar peteklerin tıkanmasının belirtileridir.

petek temizleme
peteklerin altı neden ısıtmaz

Kalorifer Peteği Temizliği Nasıl Yapılır?

Tufan tesisat, sizler için vermiş olduğu kalorifer peteği temizliği hizmetinde profesyonel ekipmanlar kullanmaktadır. Kombi tesisat pompası sökülerek tesisata doğrudan yıkama makinemiz bağlanmaktadır. Kombi üzerinden bütün tesisat için geçerli olan ön yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Ön yıkamada bahsetmiş olduğumuz çamur kıvamındaki su ve küfler akıp gidecektir. Peteklerin iç kısımları iyice temizlendikten sonra antibakteriyel kimyasal uygulaması aşamasına geçilecektir. Su ile karıştırılmış olan bu kimyasal tüm tesisat içerisinde devir daim ettirilir. Kimyasal uygulaması ile petekler ve borular içerisinde bulunan bakterilerin ölmesi sağlanır, kimyasal ilaç aynı zamanda korozyona uğramış yüzeylerin derinlemesine temizliğini de sağlamaktadır.

Petek Bakımının Zamanında Yapılmasının Önemi

Kombilerin bakımı zamanında yapılmadığında, filtre tıkanmaları başta olmak üzere birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Ancak bakım konusunda kombileri ve yardımcı eleman olarak düşünülebilecek olan peteklerin bakımının ayrı düşülmemesi daha doğrudur. Çünkü petekler kombinin ısı dağıtıcıları olarak görev yaparlar ve teknik anlamda da birbirlerini olumlu y ada olumsuz olarak etkileyebilecek bir etkileşim içindedirler. Peteklerin tıkanmış olması, kombinin çalışma performansını da etkileyecek ve aynı zamanda kombinin ömrünü kısaltacaktır. Büyük masraflara girerek kombinizi değiştirmek yerine petek temizliğinizi yaptırarak çok daha uygun fiyatlara kombi tesisatı sisteminizi yenilemiş olursunuz. Petek temizliği fiyatları, bizleri tercih etmeniz durumunda, her bütçenin karşılayabileceği oldukça uygun fiyatlardır.

Peteklerin Yarısının Isınması

Kombi peteklerinin tıkanmasını gösteren en önemli işaretlerden birisi peteklerin yarıya kadar ısınmasıdır. Çünkü bu durumda suyun devir daimi düzgün bir şekilde gerçekleşmiyor ve peteğin tüm kısımlarına sıcak su ulaşamıyordur. Dolayısıyla bu durumda bir peteğin tek başına yıkanması sorunu büyük ölçüde çözecektir ancak evinize, kombiye en uzak olan petek ısıtmıyorsa muhtemelen tesisatın tümünde bir sorun vardır ve bütün bir petek yıkama işleminin yapılması çok daha doğru olmaktadır.

peteklerin üstü ısınmıyor
petek içinden çıkan kirli su

Mobil Sistemler Ve Plastik Sistemler Arasında Farklar Nelerdir?

Mobil sistemler, oksijen geçirgenliği sebebiyle daha fazla iç oksitlenmeye maruz kalmaktadır. Plastik sistemlerde bu durum daha az görülmektedir. Plastik boru sistemlerinin her 5 yılda bir mobil sistemlerin ise her 3 yılda bir tamamen yıkanarak temizlenmesi uygun olmaktadır. Ancak standart olarak önerilen kombi tesisatı yıkama işlemi, 3 senelik periyotlar ile olan uygulama olmaktadır. Yıkama esnasında borularınızın ve peteklerinizin iç kısımlarından çamur kıvamında su aktığını görebilirsiniz. Bu kombinizin ürettiği bir çamur değildir. Bu sistemin içerisinde dışarıdan hiçbir şekilde madde karışmaz. Büyük olasılıkla suda bulunana mineraller ve kireç aynı zamanda oluşan korozyon peteklerin tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Kombi Ve Tesisat Bakımı Hizmeti

Tufan tesisat tüm kombi ve kombi tesisatı problemleriniz için sizlere profesyonel destek sunmaktadır. Eğer sizler de peteklerinizin tıkanık problemi sebebiyle ısınmadığını düşünüyorsanız petek yıkatma yaptırabilirsiniz. Bu konuda üstün teknoloji ile üretilmiş yıkama makinelerimiz ile hizmet vermekteyiz. Hem kombi hem de kombi tesisatı bakım konusunda uzman çalışanlarımız sayesinde, her türlü kombi markasının bakı ve onarım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sadece petek tıkanması problemi için değil herhangi bir sebeple bozulmuş olan kombi peteklerinin tamiri de firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle son üç yıl içerisinde peteklerinizin bakımını ve temizlenmesini yaptırmamış iseniz, kombiniz kısa süre içerisinde problem çıkartacağından acilen bu işlemi yaptırmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X