Banyodan Alt Kata Su Akıyor Ne Yapmalı?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Yaşam alanları içinde kişilerin ortak kullanım bölgesi olan banyolar, kişisel temizlik adına bir evin olmazsa olmazdır. Banyolar ortak kullanım alanı olması nedeniyle hijyen ve bakım son derece önemlidir ancak banyo su kaçakları bize çok fazla sıkıntı yaşatabilir. Çünkü farklı boyutta oluşabilen arızalar bazen koku ile kendini belli etse de, bazı durumlarda dışa su basması gibi olayların yaşanması da mümkündür.

Banyolarda oluşan koku, giderin tıkanmasından kaynaklı olduğundan gider açılmadığı sürece ne yapılırsa yapılsın çare olmayacaktır. Bununla birlikte sıcak suyun geçtiği kanalda oluşan arıza banyo gideri kaçağı şikayetini oluşturabilir. Su tesisatı oldukça sürpriz çıkaran bir çalışma alanı olduğundan bir noktada görülen arızanın kaynağı aslında farklı bir noktadan gelişiyor olabilir.

banyo tavanı boyası dökülüyor
petek temizliği firması

Banyodan Su Sızmasının Nedenleri

Banyoda oluşan bu arıza çoğu zaman kendi içinde bir belirti oluşturmaz ancak alt katın tavanından çıkış noktası bularak damlama ya da küflenme gibi sorunları yaratabilir. Aynı zamanda banyo içine sızıntı yapan gider boruları, banyonun sürekli ıslak kalmasına ve buna bağlı olarak koku oluşmasına sebep olacaktır.

  • Kaliteli silikon malzemesinin kullanılmadığından dolayı su sızdırması,
  • Su tesisatının aşırı basınca dayanamayıp patlaması,
  • Pis su borusu contalarının kimyasal ilaçlardan dolayı erimesi,
  • Fayans aralarındaki derzlerin boş olması,

Banyodan Sızan Suları Engellemek Mümkün

Alt kat komşunuzun tavanına akan suyu kesmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Akıntıyı önlemek için kullanılacak malzemeler silikon ve derz dolgudur.

Su tesisatı birbirine bağlantılı kanallardan oluşmasından dolayı, sizlerin yaşadığı arızaya uzman eller tarafından müdahale edilirse, sorunun kaynağı kısa sürede saptanması kolay ve maliyeti düşük olacaktır. Banyolarda en sık yapılan hatalardan biri küveti doğru orantıyla yerleştirmeme ve etrafına çekilen silikon malzemenin son derece kalitesiz olup su sızıntılarına sebep olmasıdır. Kaliteli silikon malzemesi kullanılmış olsaydı, su sızıntısı olmazdı.

Silikon Uygulaması: Duşakabin veya klozet tabanına boşluk kalmayacak şekilde silikon sıkılarak sızıntılar önlenebilir ancak silikonu kullanırken bütün boşlukları kapattığınızdan emin olmalısınız.

banyo montaj silikonlama
silikonla montaj boşluğunu kapatma

Derz dolgu uygulaması: Fayans araları ev hanımlarının kullanmış olduğu temizlik ürünlerinden dolayı eriyebilmektedir. Arası açılan banyo fayanslarını derz dolguyla kapatarak akıntıyı önleyebilirsiniz

derz dolgu hazır hale nasıl getirilir
derz dolgu nasıl yapılır

Duşakabin, küvet, klozet montajlarını kontrol edin, parçalar yerine tam oturmamış ise fayans üzerinde su birikebilir bu durumda banyodan alt kata su sızmasına neden olur.

Dikkat: Fayanslara tuz ruhu dökmemeye dikkat edin, temizlik için kullandığınız bu kimyasal karışımlar, fayans aralarının açılmasına ve böylelikle alt kata su sızmasına neden olur.

Su Kaçağı Bulma İşini Bize Bırakın

Banyoda meydana gelen su kaçaklarını kırmadan cihazla tespit ediyoruz. Alt kat komşunuzun tavanlarında ıslaklık görüyorsanız endişelenmeyin hemen bizi arayın. Temiz su tesisatında dinleme cihazıyla nokta tespiti yapıyor, atık su tesisatlarında ise kameralı sistemle görüntülüyor ve bölgesel olarak tespitini yapıyoruz.

derz dolgu hazır hale nasıl getirilir
cihazla kırmadan su sızıntısı tespiti

Firmamızın İstanbul geneline servis hizmeti sunması, sizler hangi bölgede olursanız olun geniş servis ağı sayesinde sizlere en yakın teknik ekip arıza bildiriminde bulunduğunuz gün yanınızda olacaktır. Ustalarımız adresinize geldiğinde akustik dinleme cihazı, termal kamera gibi tesisat arızalarının noktasal saptanmasında kullanılan cihazları getireceğinden çok fazla zaman geçmeden arızanın yeri bulunacak ve hemen tadilat çalışmasına geçilecektir.

Banyo atık su tesisatı kaçakları, birçok noktadan gelişebileceği için banyonun tamamı incelemeye alınır ve gider borusunda kırılma, delinme gibi arızalarla birlikte tıkanıklık problemleri de rahatlıkla belirlenebilir. Uzman ve sektörün öncü firmaları arasında bulunan bir kuruluş tarafından hizmet almak isterseniz, sizlere ulaşmamız için dilediğiniz zaman bizlere bir telefon etmeniz yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X