Banyoda Su Kaçağı Nasıl Bulunur

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Evde su kaçağının olması son derece sıkıntılı süreçleri meydana getirir. Çünkü su kaçakları nedeniyle kimi zaman evin su basması bile söz konusu olabilir. Su kaçakları sadece ev halkını rahatsız etmeyecektir. Su kaçaklarının bulunduğu dairelerde mutlaka komşuları da rahatsız edecek bir durumda olacaktır. Su kaçağının olması durumunda komşularınızın tavanlarında veya tabanlarında bazı aşınmalar söz konusu olabilir. Su kaçakları sadece sizi rahatsız etmekle kalmayacak aynı zamanda da komşularınıza da zarar verecektir. Bu nedenle bir an önce çözülmesi gereken önemli bir sorundur.

Banyoda meydana gelen su kaçakları için akustik dinleme aleti ve kameralı sistem kullanmaktayız. Firmamızı arayın ve banyoda meydana gelen su kaçaklarını kısa sürede çözüme ulaştıralım.

kamerayla pimaş boru görüntüleme
banyo tavanında su sızması

Banyoda Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Su kaçağının bulunduğu yerlerde fayans çıkmaları, küflenmeler ve kararamalar meydana gelecektir. Zaman içinde giderilmeyen banyo su kaçakları kötü kokulara ve sıva kabarmalarına da neden olacaktır. Bu sorunları ve belirtileri görmezden gelmek daha büyük sorunlara ve masraflara neden olacaktır. Çünkü su kaçağının bulunduğu yerde sorun giderilmediği zaman, artık su kaçağı sizin dairenizi aşarak başka dairelere yansıyacaktır.

Banyo da meydana gelen su kaçağının önüne geçilmesi gerekir. Banyodaki su kaçağı giderilmediği sürece banyonuzu istediğiniz gibi kullanamayacaksınız. Aynı zamanda da su kaçağının bulunması giderlerde de bir sorun olabileceği anlamına gelmektedir. Giderlerde bir sorun olması halimde başka dairelere de su sızıntısına neden olacaktır. Kısacası banyoda meydana gelen kaçakların tespit edilebilmesi için profesyonel hizmet almak gerekir. Çünkü su kaçağının bulunduğu yerler genellikle evdeki imkanlar ile ulaşılmayacak yerlerdir. Bu nedenle en doğrusu Tufan tesisattan yardım istemek olacaktır. Banyo kaçağının tespiti kısa süre içinde yapılacaktır. Tespiti yapılan su kaçağı da tamir edilerek sorunlar ortadan kalkacaktır.

kameralı su kaçağı bulma
su tesisatı kaçak bulma

Banyoda Su Kaçağının Nedenleri

Banyoda meydana gelen su kaçaklarının birçok nedeni bulunmaktadır. Su kaçağında nedenler her zaman önemlidir. Çünkü sorunun köküne inerek su kaçakları önlenebilir. Su kaçaklarının belli başlı nedenleri şunlardır;

  • Banyo su kaçaklarının en büyük nedeni yapım aşamasında kalitesiz malzemeler kullanılmasıdır. Tesisatın kalitesiz malzemeler ile döşenmesi sonucunda yeni binalarda bile kısa süre içinde su kaçakları meydana gelmektedir.
  • Banyo su kaçakları kimi zamanda tıkanıklar nedeni ile meydana gelmektedir. Banyo giderinin tıkanması sonucunda su gitmek için kendine yeni bir yol bulabilir.
  • Tesisatın döşenmesi aşamasında kalitesiz su borularının kullanılması
  • Aşırı tazyikli su nedeni ile su borularında patlamaların meydan gelmesi
  • Kalitesiz su musluklarının kullanılması veya su musluklarının uzun süreler boyunca değiştirilmemesi
  • Su tesisatının çok eskimiş olması da banyo su kaçaklarının nedeni olabilir.

Bu gibi durumların meydana gelmemesi için bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bunların en başında tesisatın yenilenmesi gelmektedir. Yenilenmeyen tesisat sürekli arıza vereceği için daha fazla maliyete neden olacaktır. Maliyetlerin önüne geçmek için tesisatı yenilememek su kaçaklarına neden olacaktır. Böylece hem daha az maliyetle daha az hasarla su kaçaklarının önüne geçmek mümkündür.

Banyoda Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Banyoda meydana gelen su kaçağını bulmak önemlidir ancak su kaçaklarının tespitinin yapılması için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler banyodaki su kaçağının türüne göre değişiklik gösterecektir.Su kaçağının bulunması için kullanılacak yöntemler şunlardır;

  • Kırarak kaçak bulma yöntemi
  • Termal kamera yöntemi
  • Kamera görüntüleme yöntemi ile kaçak bulma
  • Akustik dinleme yöntemi ile kaçak bulma
banyodan su taşması
banyo pimaşı görüntüleme

Bu yöntemlerle su kaçağı kolaylıkla bulunmaktadır. Kırarak kaçak bulma yöntemi en klasik kaçak bulma yöntemidir. Banyo da meydana gelen su kaçaklarının bulunması için banyo tesisatı kırılabilir. Kırılan banyo tesisatı ile birlikte kaçağın nedeni bulunarak tamiri yapılacaktır. Ancak bu yöntem son derece maliyetli bir yöntemdir. Küçük bir kaçak olması durumunda da yapılacak olan bu yöntem gereksiz olabilir ancak büyük tesisat sorunlarında mutlaka başvurulması gereken bir yöntemdir. Termal kamera ile kaçak tespiti yapılabilmesi için sıcak su kaçağının olması gerekir. Ancak banyoda sıcak su kaçağının bulunması söz konusu olabilir. Böyle bir durumun olması ile birlikte termal kamera ile kaçak tespiti yapılabilecektir. Kamera ile yapılacak olan kaçak tespiti yöntemi de son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Kamera ile kaçak tespiti yapılarak sadece o bölgenin kırılması ile banyo su kaçağının tamir edilmesi ile sonuçlanacaktır. Akustik dinleme yöntemi ile su kaçağının tespit edilmesi sıklıkla yapılan bir yöntemdir. Dinleme ile su kaçağı tespit dilerek o bölgeden kaynaklana su kaçağı kısa süre içinde onarılacaktır.

Banyo Su Kaçağı Tamiri

Banyo su kaçağı tespitinden sonra yapılması gereken su kaçağının bulunduğu yerin tamir edilmesi gerekir. Çünkü kaçağın tespit edilmesi tek başına yeterli değildir. banyo su kaçağı için tamir işleminin tamamlanması gerekir. Su kaçağı eğer boru patlamalarından kaynaklanıyorsa yapılması gereken boruların değiştirilmesidir. Boruların değiştirilmesi halinde su kaçağı ortadan kalkmış olacaktır. Tabi ki sadece boru patlamaları değil aynı zamanda da delinme durumlarında da boruların değiştirilmesi gerekir. Borular değiştirilmeden yama yapılması doğru olan bir seçenek değildir. Çünkü borulardan kısa süre sonra yine kaçak meydana gelecektir. Pis su giderlerindeki sorunlar halledilerek banyoda ki su kaçağı ortadan kaldırılmış olacaktır. Tufan tesisat sizi banyo su kaçağı sorunlarından kısa süre içinde kurtaracaktır. Bu gibi sorunların tekrar yaşamamanız için yapmanız gereken hemen Tufan Tesisat’a ulaşmanızdır. Böylece banyonuzu istediğiniz rahatlıkta su kaçağı sorunu olmadan kullanabileceksiniz.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X