Kalorifer Petek Temizliği

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Kalorifer petekleri, günümüzün en iyi ısıtma sistemleridir. Kombilerin merkezi sisteme göre daha avantajlı olduğu ve ısı ayarı sebebiyle doğalgaz faturasının daha kolay bir şekilde kontrol edilebileceği düşünülür ancak, evinizde izolasyon yapılmamışsa bu durum mümkün değildir.

Doğalgaz faturanız yüksek mi geliyor? endişelenmeyin. Firmamıza yaptıracağınız kalorifer petek temizliği sayesinde faturanızdan %30 tasarruf edebilirsiniz.

petek temizliği firması
makineli ilaçla petek temizliği

Peteklerin Isınması Nasıl Gerçekleşir?

Kalorifer petek tıkanması, evlerinizde ısınmayı engelleyen sorunlardan birisidir. Peteklerin ısınması temel olarak şu şekilde gerçekleşmektedir;

  • Öncelikle, kombiniz suyu ısıtmakta ve peteklerin içerisine mobil sistem denilen boru sistemleri ile gönderir,
  • Sıcak su, borular ve peteklerden oluşan tesisat içerisinde sürekli bir şekilde dolaşım halinde olmakta ve ısınma işlemi bu şekilde sağlanmaktadır.

Petek tıkanması gibi bir durum söz konusu olduğunda, doğal olarak devir daim işlemi gerçekleşmeyecektir çünkü bir sonraki peteğin ısınmaması, bazı odaların güzel bir şekilde ısınırken diğer odaların ısınmaması gibi problemler ortaya çıkarabilir. Evde tüm odaların tam anlamı ile ısınmaması sıcaklık kaybı anlamına gelmektedir.

Peteklerinizin Tıkandığını Gösteren Problemler Nelerdir?

  • Peteklerin yarısının ısınmaması,
  • Kombinin sık sık arıza vermesi,
  • Kombinin filtre sisteminin tıkanması,
  • Kombiye en uzak olan yani en sonda bulunana peteğin hiç ısınmaması,

Tufan tesisat, kombi tesisatı bakımı ve temizliği gibi konuların tümünde destekçiniz olmakta ve profesyonel çalışanları ile evinizin daha iyi ısınması için hizmet vermekte, petek tıkanıklığı nedeniyle boş yere fatura ödemenizi engellemektedir.

petek içinden çıkan kirli su
peteklerin altı neden ısınmaz

Kalorifer Petekleri Neden Tıkanır?

Kalorifer peteği tıkanmasının en önemli nedenleri arasında, oksitlenme yer almaktadır. Bildiğiniz gibi, peteklerin içerisinde dolaşan su içerisinde belli bir miktar hava bulunmaktadır. Petek içerisindeki oksijen iç kısmı metal olan peteklerin yüzeylerinde zamanla oksitlenmeye neden olur.

Kombi tesisatının bakımı ve temizliği sırasında, yıkama işlemi yapılırken tesisattan yoğun biçimde çamurlu suyun çıkması görülür. Petek içinden çamurlu su çıkması gayet normaldir çünkü uzun süre yoğun bir şekilde çalışan petekler suyun çamurlaşmasına neden olabilmektedir.

Kalorifer Peteklerinin Tıkanması Kombiye Zarar Verir Mi?

Petek tıkanıklığı konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta kirlilik ve tıkanıklığın devir daim sırasında kombi filtresinin de tıkanmasına sebebiyet vermesidir. Kombi filtresinin tıkanması demek kombinin devir daim ve ateşleme yapmaması demektir. Bu tarz sorunlarda kullanmış olduğunuz sıcak suyun ısınması zordur. Suyun ısınmasını beklerken bol miktarda su harcarsınız ve soğuk su kullanmak zorunda kalırsınız.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Yıkanır?

petekler temizlenmezse ne olur
Tufan tesisat, kombi bakımı sırasında kombinin kapak kısmını sökerek gerekli tüm işlemleri teknik tecrübe ve bilgi dahilinde gerçekleştirmektedir. Kalorifer petek temizliği işlemi genellikle tüm tesisatın temizlenmesiyle yapılan çalışmadır. Kalorifer tesisatı yıkama işlemi makine aracılığıyla yapılmaktadır.

Tesisat sisteminin tümü kombiye ayrılarak yıkama makinesine bağlanır ve temiz sular, tüm tesisat içerisinde birkaç kez devir daim ettirilir. Böylelikle çamurlu suyun, sistemden tamamen atılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla tüm tıkanıklıklar giderilmiş olmakta ve kombiye ve tesisatına zarar veren durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Petek temizliği sorasında evleriniz güzel bir şekilde ısınacaktır.

Kombi Tesisat Problemlerinde Güvenilir Destek

Tufan tesisat, kombi ve petek tesisatı sorunlarınızın tümünde sizler için hizmet sunan profesyonel firmalardan bir tanesidir. Teknik bakımdan donanımlı çalışanlarımız ihtiyaç duyduğunuz desteği, evlerinize gelerek tüm problemlerinizi tek seferde çözmesi mümkündür. Kalorifer petek temizleme hizmeti için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X