Su Sızıntıları Nasıl Anlaşılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Her gün evlerimizde huzurlu vakitler geçirmek isteriz ancak bunun içinde evimizin ihtiyaç duyduğu en ufak sıkıntıyı bile gidermeye çalışırız. Yorgun bir şekilde işten geldiğimiz bir günün sonunda tavandan yüzünüze veya evinizin herhangi bir yerine damlayan bir damla su keyfinizi tamamen kaçırabilir. Su kaçakları genelde uzun süreli kullanım sonucu yumuşama yaparak çatlayan veya kırılan su borularından duvar aralarına sızma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Su Sızıntıları Cihaz Kullanmadan Nasıl Anlaşılır?

Üst kattan evinize damlayan veya sizin oturduğunuz daireden alt kata damlayan sular, büyük ihtimalle değişmesi gerektiğini belli eden borulardan meydana gelmektedir. Bu borular su tesisatının geçtiği noktalar olduğu için sızmalar genellikle bu kısımlarda oluşmaktadır.

duvarda kabarma oluşması
duvarların kabarması su kaçağı olabilir mi

Su kaçağının oluştuğu bölgeler neresidir? diye sorulduğu zaman ise belirli bir yerden söz etmek gerekirse genellikle banyolar ve tuvaletlerden bahsetmek gerekir. Özellikle tuvaletlerden sızma yapan suların atık su olma ihtimaline karşı en hızlı şekilde tedbir alınmalıdır. Aynı şekilde banyodan sızma yapan suyun da atık su olma ihtimali sizi tedirgin edebilir. Bu durumda yapılması gereken ilk şey su kaçağı tespiti ve sızma yapan suyun nereden kaynaklandığının tespitidir.

Yıllar boyunca yaşanılan sıkıntıların en başında öncelikle su kaçağı tespiti sonucu yapılan yanlış müdahalelerdir. Bunların en başında gelen sorun sertifikasız kişilerin bu işi yapmasıdır. Gerekli yeterliklere sahip olmayan kişiler tarafından yapılan su kaçağı tespiti sonucunda, ufacık bir sorun çok daha büyük bir soruna neden olabiliyor. Ufacık bir sebep için kaçak yapan duvar yıkılıyor ve daha çok masrafa neden oluyor. Bunun için su kaçağı tespiti yaptırmak için mutlaka uzman kişilere başvurmanız önerilmektedir. Kırmadan cihazla su kaçağını tespit ettirmek için firmamıza 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Tufan tesisat hem sertifikalı ustaları ile, hem uzman kadrosu ve dinamik ekibi ile yılların bilgi birikimine dayanan tecrübesini kullanarak su kaçağı tespiti yapmakta ve yapılan tespit sonucu ortaya çıkan arızaları tespit ederek gidermektedir. Tufan Tesisat her zaman teknolojik gelişmeleri takip eder ve kendisini buna göre yenileyerek her zaman en iyi hizmeti vermeye çalışır.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

su tesisatında kaçak nasıl belirlenir
kamerayla su sızıntısı nasıl anlaşılır

Su kaçakları bazen kendilerini belli etseler de bazen bu durumdan son ana kadar ev sahiplerinin haberi olmayabilir. Gözle görülebilecek su sızıntıları genelde kendilerini kabarma, şişme ve damlama yaparak belli eder ancak evinizde su kaçağı olduğundan şüphelenmenize başka sebeplerde neden olabilir. Bunların en başında evinizde sürekli olarak bir küf kokusu duyuyorsanız büyük ihtimalle göz önünde olmayan bir yerde su sızıntısı vardır demektir. Bunun dışında duvarlarda meydana gelen hafif kabarmalar ve bu kabarmaların gün geçtikçe ilerlemesi sonucu o bölgede su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir su kaçağı şüpheniz var ise yapmanız gereken ilk şey evdeki bütün muslukları sıkıca kapatarak su saatinizi izlemektir. Eğer saat dönmeye devam ediyorsa evinizde sizin gözle göremediğiniz herhangi bir yerinde su kaçağı var demektir. Bu durum için hemen önlem alınması gerekmektedir çünkü sürekli olarak döndüğü tespit edilen su saati size çok yüksek su faturalarına neden olabilir.

Kırmadan Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Gelişen teknolojiyle ve çağımızın günden güne yenilenmesiyle artık su kaçağı tespitlerinde yenilikler meydana gelmiştir.

Su kaçağı yapan yer kendini belli ettiği için sadece o bölgede hafif bir kırma işlemi yapılmaktadır. Bir diğer yöntem ise termal kamerayla görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem ne kadar teknolojik görünse bile su sızıntısını değil su ısısının değiştiği yerleri gösterdiği için kullanan kişiyi yanıltma potansiyeli yüksek bir yöntemdir. Bir diğer yöntemde kamera ile takip yöntemidir. Bu yöntem atık su tesisatının yaptığı kaçaklar tespit edilir. Ucunda küçük bir kamera olan ince bir hortum giderin bulunduğu yerden ilerletilerek su sızıntısının nerede olduğunun tespitinin yapılmasında yardımcı bir yöntemdir.

Cihazla su sızıntısı arama yöntemi sayesinden sızıntı yapan bölgenin dinlenmesi sonucu su hızının nerede arttığı duyularak anlaşılır. Cihazla su kaçağı tespiti yöntemlerinden biri olan akustik dinleme yöntemi ile bu şekilde su kaçağı tespiti yapılmaktadır. Bahsedilmesi gereken son yöntem ise boyalı su yöntemidir. Bu yöntem şu şekilde yapılmaktadır. Öncelikle piyasada satılan renkli toz boyalardan satın alınır ve bu boyalar giderden su borularına dökülür. Bundan sonra biraz bekleyerek sızıntı yaptığı tahmin edilen borunun olduğu yer incelenir. Boya renginin duvara çıktığı yerde borular sızıntı yapıyor demektir. Bu şekilde sızıntının tam olarak nerede olduğu tespit edilerek tamir işlemine başlanır.

Tesisatçılar Su Kaçağını Nasıl Tespit Eder?

cihazla su sızıntısı bulma firması

Tesisatçılar işlerinde uzman olan kişiler su kaçağı tespitinin yapılması için son derece dikkatli davranırlar. Bu sayede ev içerisinde rahat çalışma sağlanır. Daha sonra ev içerisindeki su sisteminin durdurulması gerekir. Bunun içinde su vanasının iyice sıkılarak kapatılması gerekir. Öncelikle temiz su tesisatları kontrol edilerek sızıntının burada olup olmadığı belirlenmelidir. Eğer temiz su sisteminde bir arıza yoksa atık su sisteminde geçilir. Su kaçağı pis su giderlerinde ise yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri kullanılarak su kaçağı tespiti yapılır. Yapılan tespit sonucu arıza giderilmeye çalışılır. Tufan tesisat hem işinde uzman bir kurum olduğu için hemde son derece titiz bir şekilde işlerini gerçekleştirdiği için her zaman tercih edilen bir firmadır.

Firmamız Alman teknolojisine sahip ekipmanları sayesinde kırmadan su kaçağını kırmadan tespit ediyor ve onarıyor. Sizde su kaçağı bulma hizmetinizi firmamızdan alabilirsiniz. Uzun yıllardır sizlere en doğru çözümleri üretiyoruz. Kırmadan su kaçağını tespit eden cihazlarımız sayesinde eviniz inşaat alanına dönmüyor. TSE onaylı kimyasal ilaçlarımız ile su kaçağının tamirini de kırmadan yapabiliyoruz.

Su Kaçağı Tespitinde Bilmeniz Gerekenler

Su kaçağı tespiti yapılırken su borularının ana hatlarının nereden geçtiğini öğrenmek için fayansları ve duvarları kırma yoluna girerlerdi. Günümüze baktığımızda su kaçağı tespitinin ne kadar kolay olduğunu görebiliyoruz.

  • Özel elektromanyetik amfi cihazları
  • Elektromanyetik boru ve tesisat bulma cihazları
  • Elektromanyetik ses dinleme cihazları
  • Kamera görüntüleme cihazı

Bunun gibi birçok cihazdan yararlanan profesyonel çalışanlarımız, size daha kaliteli bir yaşam sunmak için hizmet vermektedir.

Ses cihazları sayesinde su kaçağının kaynağını bulabiliyor, görüntüleme cihazları sayesinde gözle görülemeyen tavan ve duvar içlerindeki aşınmış boruların kaçak su tespitini yapabiliyoruz. Bu gelişmiş cihazlar sayesinde sizin ve çevrenizde yaşayan kişilere ekstra zaman harcatmadan hizmet vermekteyiz.

Su Kaçağı Tespitinin Önemi

Su kaçağını tespit etmek ancak profesyonel kişilerin yapabileceği bir iştir. Su kaçağının olduğu yeri tespit edebilmek ancak gelişmiş cihazlarla yapılabilmektedir. “Su kaçağının yerini tespit ettim” derken bile çok farklı noktalarda da kaçak ortaya çıkabilmektedir. Su kaçakları tek seferde halledilebilecek bir sorun için tekrar maliyetli bir iş olacaktır. Su kaçkları göründüğü kadar kolay değildir ve kendisini hemen belli etmeyebilir.

Sizde bu sorunu ancak nem, rutubet ve komşunuzun tavanına akan su ile anlayabilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden firmamızla iletişime geçmenizi öneriyoruz. Bu tarz sorunlara Tufan Tesisat sayesinde kolayca çözüm bulabilir gün içerisinde onarımını yaptırabilirsiniz.


Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X