Tıkalı Boru Açma Yöntemleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Evinizdeki borular, yanlış kullanım sonucunda tıkanabilir. Giderlerde bulunan S noktası yani dirsek noktası, çoğu zaman giderlere atılan çocuk bezi vb. cisimlerin kolayca geçemeyeceği noktalar olduğundan böyle bir durumda giderlerin tıkanması normaldir. Boru tıkandığında boruyu açabilmek için evde yapılabilecek basit yöntemler vardır.

Boru tıkanıklıklarında, zaman kaybetmeyin, bizi arayın 30 dakika içerisinde zahmetsizce tıkanıklık sorunlarını ortadan kaldıralım.

Tuvalet giderleri,  banyo giderleri, klozet giderleri ve mutfak giderleri tıkanmaya en müsait bölgelerdir. Borularda tıkanıklığın sebebi, atılmaması gereken cisimlerin gider borusuna atılmasından dolayıdır.

Tıkalı boruların açılması için deneyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor, aslında bu teknikleri herkes az çok bilebilir çünkü sık sık boruları tıkanan kişilerin ise bu konularda birçok bilgi ve tecrübe edinmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Sürekli problem yaşatan borularda geçici olarak açılma olsa bile bu durum sürekli devam edecektir. Uygulayacağınız geçici çözüm yöntemleri bir süre sizi idare edecek ancak bir gün aniden evinizi kirli su basmış halde görmeniz muhtemeldir. Tıkalı boru açmada kalıcı çözümler istiyorsanız, robot ve kamera ile uygulanan işlemleri tercih etmelisiniz.

gider borusu açma yöntemleri
tıkalı gider borusu açma yöntemleri

Tıkalı Borudan Koku Gelir Mi?

Gider borularında meydana gelen tıkanmalar su birikintisi nedeniyle kötü kokulara sebep olabilmektedir. Ustalarımız tarafından boru açma işlemi gerçekleştirildikten sonra, mutfak, lavabo ve banyo giderlerinizi rahatça kullanabilir ve aynı zamanda kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Tıkalı Boruları Biz Nasıl Açıyoruz?

Borularda meydana gelen tıkanıklıklar için firmamız robotla müdahale eder ve boru içerisindeki maddeler kanalizasyona doğru tahliye edilir. Tıkanıklık açma işlemi sırasında boruya hiçbir şekilde zarar verilmez. Tıkanıklık açıldıktan sonra pimaş görüntüleme kamerası ile borunun içerisini görüntüleriz bu sayede tıkanıklığın neden meydana geldiğini veya borunun hangi kısımlarında arıza olduğunu belirleyebiliriz.

Tıkalı boru açmada hizmet verdiğimiz alanlar;

  • Tuvalet giderleri (alaturka, alafranga)
  • Lavabo giderleri (mutfak,tuvalet,bahçe)
  • Süzgeç giderleri (banyo,balkon,bahçe)
  • Binanın ortak giderleri, (tuvalet,lavabo,banyo)
kameralı boru tıkanıklığı açan firma
robotla boru tıkanıklığı açma yöntemleri

Evde Boru Açma Yöntemleri Nelerdir?

1- Pompa kullanarak boru tıkanıklığı açma

Lavabolardaki tıkanıklık sorununu geçiştirmek için kullanılan en yaygın kullanılan araç lavabo pompasıdır. Lavabodan su yavaş gidiyorsa, lavabonun deliğine pompa ile baskı uygulamanız gerekmektedir. Gidere baskı uygularken yavaş ve bol tekrar eden baskı tekniği uygulamalısınız (yaklaşık 20 kez). Pompa baskısı uygulanırken sıcak su dökmeniz borunun %30 oranında temizlenmesine yardımcı olabilmektedir

lavabo açma pompası kullanarak gider açma
klozet açma pompası kullanarak gider açma
sivri alet ile gider açma
2- Sivri Alet Kullanarak Boru Tıkanıklığı Açma

Sivri alet kullanarak tıkanıklık açmak herkesin aklına gelen ilk yöntemlerden birisi olmuştur ancak sivri aletlerin tıkanıklığı açma ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın. Sivri alet kullanarak tıkanıklık açmak için birçok kez başarısız denemeler yapabilirsiniz. Uzun uğraş ve çabalarınıza rağmen sonuç vermiyorsa, işi uzmanına bırakmakta fayda vardır.

  • Tuvalet tıkanıklığı için, sopaya benzer sivri bir cisim ile gider borusuna baskı uygulayıp tıkanıklığı açmayı deneyin.
  • Banyo tıkanıklığı için, ufak halde sivri bir alet kullanarak gidere baskı yapıp tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz.
3- Lavabo aç dökerek lavabo/tuvalet/banyo tıkanıklığı açma

Lavabo açıcı kullanmadan önce su birikintisi olmadığına dikkat etmelisiniz çünkü gider borusundan su geri taşıyorsa ve su birikintisi var ise bu durumda ilaç kullanmayın. Suyun üzerine dökülen kimyasal sıvı üstünüze sıçrayabilir ve cildinize zarar verebilir. Uygun ortam ve koşulları sağladığınızda eldiven ve maske takmanız can güvenliğiniz önemlidir, eldiven ve maske takmadan kimyasal dökmeyin!

sıvı lavabo açıcı
toz lavabo açıcı

Toz lavabo açıcı nasıl kullanılır?
Toz lavabo açıcıyı kullanmadan önce suyu iyice kaynatın. Nalburdan veya marketten aldığınız lavabo açıcının paketini makas yardımıyla kesin, ardından gider borusuna tozu dökün. Kaynattığınız suyu dikkatli ve yavaş bir şekilde gidere dökün bol su göndererek pompayla takviye edin ve tıkanıklığınız açılmış olacaktır.

Sıvı lavabo açıcı nasıl kullanılır?
Sıvı lavabo açıcılar en zahmetsiz ve pratik kimyasal karışımdır ve kaynatmaya gerek kalmaz. Kimyasal sıvıyı gidere yavaş bir şekilde dökün ardından bol bol su göndererek pompayla takviye edebilirsiniz.

Tıkanıklığı Açamadım!

Tıkalı boru açmak için denemediğiniz yöntem kalmadıysa ve çabalarınız sonuçsuz kaldıysa endişelenmeyin! Tıkalı boruyu açmak bizim işimiz ve bunu robot ve kameralı sistemler ile gerçekleştiriyoruz. Etrafı kirletmeden ve borulara zarar vermeden tıkalı borularınızı açtırmak için bize ulaşın.

Tufan tesisat firmamız, tıkalı boru açma hizmeti için her zaman sizin yanınızdadır.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X