Kalorifer Borusu Patladı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Ev ile iş alanlarının soğuk kış günlerinde ısınma kaynağı olarak kullanılan kalorifer tesisatlarında zaman içinde su saçağı oluşturması olası bir durumdur. Kalorifer tesisatı kaçağının çeşitli sebepleri ve farklı çıkış noktalarının görülmesi mümkündür. Peteklerin vana kısmında, kombinin bağlantı noktasında, kalorifer hattı borularının delinme ve kırılma gibi durumlarında değişen boyutta su sızıntısı problemini oluşturabilir.

Firmamız kalorifer tesisatında meydana gelen su kaçakları için kırarak veya kırmadan ilaçla onarım çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Kombinin su giriş çıkış vanalarında incecik gözle zor görülen birden fazla delik, küçük olmasına rağmen kombinin fazla enerji tükenmesine neden olur.  Kapalı devre sistemlerinde çatlama, delik ya da aşınmış boruların bağlantı noktalarının açılması gibi çeşitli durumlar, Kalorifer hattında su devir daimi engellendiği için, ısı eşit miktarda yayılmaz.

kalorifer borusu patladı
kalorifer sıcak su borusu kaçağı
temiz su borusu su sızdırıyor

Kalorifer Kaçağının Nedenleri

  • Tesisatın ilk yapımı sırasında yapılan hatalı işçilik,
  • Kalorifer borularının sıcağa karşı dayanıksız olması,
  • Düzgün açı verilmeden tesisatın döşenmesi,
  • Tesisat içerisinde ve pas tıkanıklık oluşması,

Kış aylarında yüksek gelen doğalgaz faturası, kaçak olma durumlarında daha fazla yükselir. Çünkü kombi sürekli su eksiltecek ve daha fazla enerji yakacak olması doğal olarak faturanın da yükselmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra faturanın yükselmiş olması sizlerin daha iyi ısındığınızı değil, tam aksine hiç ısınmadığınızı gösterecektir. Kalorifer tesisatı kaçakları işinde usta kişiler tarafından üstlenildiği vakit, konut sakinine sorun yaşatmadan kısa sürede uygun fiyatlara sorunun çözülmesi mümkündür. Günümüzde kalorifer kaçakları uzman kişiler tarafından kırmadan tesisatın her noktası modern cihazlar eşliğinde kontrol edilerek uzun vadeli bir kullanım imkanı sağlanabiliyor.

Kalorifer Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Akustik dinleme cihazı sayesinde kalorifer tesisatı kaçakları, noktasal şekilde tespit edilir ve eğer arıza kapalı devre içindeyse çok küçük bir kırma işlemiyle arızalı boru yenisiyle değiştirilerek, çalışma alanı kapatılır ve eski görüntüsüne kavuşturulur. Tesisatta çok küçük deliklerden oluşan bir sızdırma problemi varsa bu durumda piyasanın en güçlü kimyasal ilacı gider içine özel bir cihaz yardımıyla basılır ve kimyasal solüsyonun delikleri kapatması sağlanır. Arızanın boyutuna göre onarım işlemine karar verilir ve onarım bittikten sonra sızdırmazlık testleri yapılarak, daire arızadan kurtarılmış şekilde sahibine teslim edilir. Konutların herhangi bir yerinde oluşan su kaçağı probleminde gönül rahatlığıyla Tufan Tesisat firmasını arayabilir ve üstün bir servis hizmeti alacağınıza emin olabilirsiniz.

kırmadan cihazla su kaçağı bulma
su tesisatı kaçak bulma

Kış aylarının en büyük sorun teşkil eden problemlerinden biri olan kalorifer kaçakları, konut sakinleri ısınmadığı için oldukça sıkıntılı günler geçirmektedir. Kışın yoğun şekilde kullanılan kalorifer tesisatı, birçok noktadan arıza verebilir. Her insan ev veya iş yeri içinde yaşadığı tesisat arızalarını kaliteli ve uygun fiyata yaptırmak ister ancak kaliteyle uygunluğu bir arada yapan çok az firma bulunmaktadır.

Kalorifer Kaçağı Nasıl Onarılır?

Kalorifer arızası konularının tamamına hakim personelimiz, sizlerden gelen arıza taleplerinde en yakın servis ağı aynı gün içinde yanınıza ulaşır ve arıza talebiniz doğrultusunda Kalorifer hattında geniş çaplı bir inceleme yapar. Birden fazla olsa da kapalı sistem içinde saptanan minik delikler, özel kimyasal ilaç sayesinde kapatılabilir ancak, bazı arızalarda tesisata giriş yapılmalı ve arızalı boru kesilerek ek ya da duruma göre tamamen değiştirilmelidir. Kalorifer su kaçağı boyutu ne olursa olsun uzman personelimiz için bir önem teşkil etmeksizin her boyutta arıza aynı nokta üzerinden yeni bir arıza oluşturmayacağına dair garanti kapsamında onarılır ve konutlarınız sizlere uzun vadeli kullanım hakkıyla teslim edilir.

kalorifer kaçağı giderici laç
ilaç kullanarak kombi kaçağı kapatma

Kış aylarında son derece önem teşkil eden kombi ve kalorifer tesisatı, kişilerin ısınması için döşenmiş bir sistemdir ancak bu sistemde farklı olaylardan ötürü bazı arızaların yaşanması mümkündür. Özellikle son yıllarda daha sık karşılaşılan kombi su eksilmesi, kalorifer kaçağı gibi sorunlar, yapılarda kullanılan tesisat malzemelerinin yeterli ölçüde kaliteli olmadığını göstermektedir. Kombiler aktif kullanıma geçtikten 2-3 yıl sonra tesisat içinde dolaşan su kendi içinde girdiği reaksiyon sebebiyle çeşitli mineraller oluşturur ve bunların sonucunda gereken bakım yapılmadığında bu oluşumlar kir ve pasa dönüşür. Böylece istenilen ısınma sıcaklığına sahip olunamayacağı gibi oluşan pas, basınçlı suyla buluştuğunda tesisatı oluşturan borulara zarar verebilir, tıkanıklığa yol açabilir ve ön önemlisi kalorifer kaçağı problemini meydana getirebilir.

Kombiden Kaynaklanan Sorunlar

Not: Kombilerde su eksilmesi her zaman kalorifer kaçağı probleminin habercisi olmayabilir. Kombide bulunan genleşme tankında bir arıza varsa, kombi suyu dengede tutamaz ve doğru orantıda ev içine ısı dağılımı yapamaz.

Bizlere Kalorifer Kaçağı probleminden şüphelenme üzerinde başvurduğunuzda, size en yakın servis aracımız tarafınıza ulaşacaktır. Sıcak ve soğuk su ayrımını yapabilen aynı zamanda su kaçağı sıkıntısını noktasal şekilde tespit eden termal kamera aracılığıyla kombi hattı üzerinde tarama yapılacaktır. Bunun yanı sıra peteklerde belli belirsiz bir sıcaklık varsa her tarafı aynı ölçüde ısınmaz ise bu peteklerin iç aksamında pas oluştuğunu gösterdiği için öncelik olarak tesisatın temizlenmesi önerilecektir. Kısa sürede kalorifer kaçakları önlenerek daha fazla masrafın önnüe geçilir.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X