Tesisatın Kalbini dinliyoruz!
Kombi Su Kaçağı

kombi su kaçağıDoğalgaz ile ısınan ev ve binaların bir kısmı, bunun için merkezi sistemi yani kazan dairelerini kullanırken bir kısmı da her evde bulunana bireysel kombiler ısınma sağlamaktadır. Kombi kullanımının çok çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, doğalgazı ne kadar yakacağınızı sizin belirliyor olmanızdır. Bu şekilde doğalgaz faturalarınızı kontrol altında tutabilmeniz mümkündür. Ancak elbette bu cihazların da belli bir kullanım ömrü bulunmakta ve bu süre boyunca kombilerinize gerekli bakım ve kontrolleri yaptırmanız durumunda kombinizin ömrünü uzatabilmeniz mümkün olabilmektedir. Firmamız, kombilerde ve kombi tesisatlarında bulunana tüm problemlerin giderilmesi için hizmet vermektedir. Tufan tesisat olarak kombi tesisat ve petek bakımı, kombi bakımı, petek yıkama ve kombi su kaçağı tespiti ile onarımı hizmetlerini kullanmış olduğumuz üstün teknolojiler ile sunmaktayız. Farklı kombi markalarının özelliklerine ve çalışma prensiplerine hakim olan çalışanlarımız tarafından sunmuş olduğumuz hizmet sayesinde, kombinizin ihtiyacı olan her türlü bakim ve onarım işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda kombi su kaçaklarının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kombi Su Kaçırması Her Zaman Bir Sorun Anlamına mı Gelir?

Kombilerin su kaçırmasının nedenleri arasında çok çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu durum kimi zaman normal kabul edilirken herhangi bir hatalı kullanım söz konusu değil ise kombinin su kaçırması bir arıza durumu olarak kabul edilmektedir. Bu durumda profesyonel müdahaleye ihtiyaç olmaktadır. Su kaçağı kombinizin performansını düşürecektir. Peteklerin daha az ısınmasına neden olacaktır. Su kaybı peteklerin yeterince ısınamayacağı anlamına gelmektedir. Bunun yanında komi tesisat sistemine sürekli su vermek durumunda kalmanız, fazladan ve gereksiz yere su harcadığınızın bir göstergesi olmaktadır. Bu problemi öncelikle kendi teknikleriniz ile çözmeye çalışınız. Eğer problem halen devam ediyorsa bizi arayarak yardım isteyiniz.

Kombi İç Basıncı Artmış Olabilir

Kombi su kaçağının nedeni, tesisat içi basıncın artmış olması olabilmektedir. Bu en basit sebep olarak karşımıza çıkar. Kimi zaman tesisata gereğinden fazla su verildiğinde normalinde 1,5 bar olması gereken basınç yükselmektedir. Bu durumda, tesisatın çeşitli noktalarından ya da göremediğiniz kısımlardan su kaçağı meydana gelebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, ilk yapmanız gereken kombi peteklerinin yan üst kısımlarındaki butonları kullanarak peteklerin basıncını azaltmak olmalıdır. Yapacağınız işlem hava alma işlemi olarak geçerek, sorun kombi basıncının yükselmesinden kaynaklanmış ise bu işlemi uyguladığınızda problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Vanalardaki Teknik Bağlantı Problemleri Su Kaçağına Neden Olabilir

Kimi zaman kombi tesisat vanalarının ucuz ve kalitesiz malzemelerden tercih edilmiş olması, bağlantı noktalarının iyi birleştirilememiş olması gibi durumlarda, kombi su sızıntısının nedenleri arasında yer almaktadır. Bunu anlamak için kombilerinizin altındaki vanaları kontrol edin. Bu vanaların tamamen plastik borulardan yapılmış olması, kombi vanalarından su damlaması probleminin en büyük nedenidir. Bu vanalarda pirinç malzeme kullanılması gerekmektedir. Bu vanaları değiştirtebilmeniz mümkündür. Firmamız, bu kapsamda kombi tesisat malzemelerinin değişimini gerçekleştirebilmektedir. En kaliteli malzemeler kullanılarak kombi dış tesisatının yeniden yapılandırılması söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde petekler arasındaki bağlantıyı sağlayan borularda da böyle bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kombi Genleşme Tankı Hasar Görmüş Olabilir

Kombi su kaçakları, kombiden tesisata su verdiğiniz vananın ya da bu vananın bağlı olduğu tesisatın bozulmuş olmasından da kaynaklanabilmektedir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz. Eğer kombinizin altında yer alan su verme vanasından bizzat su damlıyorsa, kombiniz sizi ve tesisatın güvenliğini korumak için bunu bir sigorta olarak yapıyor anlamına gelir. Özellikle kış aylarında kombideki suyun yoğun ısıdan dolayı genleşmesi söz konusu olur. Bu durumda genleşip hacmi artan suyun kombi iç basıncını yükseltmemesi için genleşme tankına alınması gerekmektedir. Kombi su genleşme tankına alınır ancak bu tank içindeki basıncı ayarlayan şambrelin hasar görmesi bozulması basıncın kontrol edilememesine sebep olmaktadır. Bu durumda hem kombide hem de tesisatta basınç hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yükselebilir. Fazla suyun derhal dışarı atılması gerekir ve kombi de olması gerektiği gibi vanadan su akıtır. Bu problem sizin de anlayabileceğiniz gibi tehlikelidir ve en kısa sürede çözüme ulaştırılmalıdır. Sonuçta insan tasarımı olan kombilerin her zaman bu tip güvenlik önlemlerini otomatik olarak alabileceklerini düşünmeyin. Firmamız değişmesi gereken kombi parçalarını, orijinalleri ile değiştirmektedir. Bu sayede daha güvenli bir ısınma sistemine sahip olabilirsiniz.

Kombinin Su Verme Vanası Bozulmuş Olabilir

Kombinin su verme vanasının bozulması da su kaçaklarına neden olmaktadır. Yani bu vanadan su damlaması sorunu kombinin iç tesisatından değil vananın gevşemiş contalarından da kaynaklanabilmektedir. Bu vananın ya da tesisatın herhangi bir parçasının çürümesi gibi bir problem söz konusu olabilmektedir. Kombi tesisat servisleri bu problemleri kısa sürede çözmektedir. Elbette parça değişimlerinde orijinal parçaların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Kombiler için parça değişimlerinde firma olarak tavsiyemiz orijinal olmayan parçaları tercih etmemeniz yönünde olacaktır. Çünkü bu parçalar da kısa sürede tıkanma kırılma gibi durumlar ile karşılaşmanıza neden olurlar. Kalitesiz olduklarından dolayı problemlerin sık sık tekrarlanmasına neden olurlar. Bu durumda sürekli para vererek parça değişimi yapmak zorunda kalırsınız.

Kombiniz Su Kaçırıyorsa Bizi Arayın

Kombim su kaçırıyor diyorsanız, ve bu durumu kombinin su seviyesinin sürekli azalmasından anlıyorsanız,  dikkatli davranmanız gereken bir diğer döşemelerin alt kısımlarında bulunan tesisattaki hasarlar olmalıdır. Alt kata su damlayıp damlamadığını sorunuz. Bu şekilde belki de kombi suyunun sürekli eksilmesinin, normal bir tesisat sorunundan kaynaklandığı sonucuna ulaşabilirsiniz.

Kombileriniz hakkındaki çözümsüz problemleriniz için bizi arayabilirsiniz. Her türlü kirli ve temiz su tesisatı sorunu ile kombi ve kombi tesisatı sorunlarını teknolojik cihazları ve tecrübeli ekipleri ile çözen firmamız, kombi su kaçağı tespiti ve tamirini de oldukça ekonomik ücretler karşılığında yapmaktadır.Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X