Kombi Su Kaçağı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Doğalgaz ile ısınan ev ve binaların bir kısmı bunun için merkezi sistemi yani kazan dairelerini kullanırken bir kısmı da her evde bulunan bireysel kombiler ile ısınma sağlamaktadır. Kombi kullanımının çok çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, doğalgazı ne kadar yakacağınızı sizin belirliyor olmanızdır. Bu şekilde doğalgaz faturalarınızı kontrol altında tutabilmeniz mümkündür. Elbette bu cihazlarında belli bir kullanım ömrü bulunmakta ve bu süre boyunca kombilere gerekli bakım ve kontrolleri yaptırmanız durumunda kombinin ömrünü uzatmanız mümkün olabilmektedir. Firmamız, kombilerde ve kombi tesisatlarında bulunana tüm problemlerin giderilmesi için hizmet vermektedir. Tufan tesisat olarak kombi tesisat ve petek bakımı, kombi bakımı, petek yıkama ve kombi su kaçağı tespiti ile onarımı hizmetlerini kullanmış olduğumuz üstün teknolojiler ile sunmaktayız. Farklı kombi markalarının özelliklerine ve çalışma prensiplerine hakim olan çalışanlarımız tarafından sunmuş olduğumuz hizmet sayesinde, kombinizin ihtiyacı olan her türlü bakim ve onarım işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda kombi su kaçaklarının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kombi Su Kaçırması Her Zaman Bir Sorun Anlamına mı Gelir?

Kombilerin su kaçırmasının nedenleri arasında çok çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu durum kimi zaman normal kabul edilirken herhangi bir hatalı kullanım söz konusu değil ise kombinin su kaçırması bir arıza durumu olarak kabul edilmektedir. Bu durumda profesyonel müdahaleye ihtiyaç olmaktadır. Su kaçağı kombinizin performansını düşürecektir. Peteklerin daha az ısınmasına neden olacaktır. Su kaybı peteklerin yeterince ısınamayacağı anlamına gelmektedir. Bunun yanında kombi tesisat sistemine sürekli su vermek durumunda kalmanız, fazladan ve gereksiz yere su harcadığınızın bir göstergesi olmaktadır. Bu problemi öncelikle kendi teknikleriniz ile çözmeye çalışınız. Eğer problem halen devam ediyorsa bizi arayarak yardım isteyiniz.

Kombi İç Basıncı Artmış Olabilir

Kombi su kaçağının nedeni, tesisat içi basıncın artmış olmasından dolayı olabilir. Kimi zaman tesisata gereğinden fazla su verildiğinde normalinde 1,5 bar olması gereken basınç yükselmektedir. Bu durumda, tesisatın çeşitli noktalarından ya da göremediğiniz kısımlardan su kaçağı meydana gelebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, ilk yapmanız gereken kombi peteklerinin yan üst kısımlarındaki butonları kullanarak peteklerin basıncını azaltmak olmalıdır. Yapacağınız işlem hava alma işlemi olarak geçerek, sorun kombi basıncının yükselmesinden kaynaklanmış ise bu işlemi uyguladığınızda problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Vanalardaki Teknik Bağlantı Problemleri Su Kaçağına Neden Olabilir

Kimi zaman kombi tesisat vanalarının ucuz ve kalitesiz malzemelerden tercih edilmiş olması, bağlantı noktalarının iyi birleştirilememiş olması gibi durumlarda, kombi su sızıntısının nedenleri arasında yer almaktadır. Bunu anlamak için kombilerinizin altındaki vanaları kontrol edin. Bu vanaların tamamen plastik borulardan yapılmış olması, kombi vanalarından su damlaması probleminin en büyük nedenidir. Bu vanalarda pirinç malzeme kullanılması gerekmektedir. Bu vanaları değiştirebilmeniz mümkündür. Firmamız, bu kapsamda kombi tesisat malzemelerinin değişimini gerçekleştirebilmektedir. En kaliteli malzemeler kullanılarak kombi dış tesisatının yeniden yapılandırılması söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde petekler arasındaki bağlantıyı sağlayan borularda böyle bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kombi Genleşme Tankı Hasar Görmüş Olabilir

Kombi su kaçakları, kombiden tesisata su verdiğiniz vananın veya bu vananın bağlı olduğu tesisatın bozulmuş olmasından da kaynaklanabilmektedir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz. Eğer kombinizin altında yer alan su verme vanasından bizzat su damlıyorsa, kombiniz sizi ve tesisatın güvenliğini korumak için bunu bir sigorta olarak yapıyor anlamına gelir. Özellikle kış aylarında kombideki suyun yoğun ısıdan dolayı genleşmesi söz konusu olur. Bu durumda genleşip hacmi artan suyun kombi iç basıncını yükseltmemesi için genleşme tankına alınması gerekmektedir. Kombi su genleşme tankına alınır ancak bu tank içindeki basıncı ayarlayan şambrelin hasar görmesi bozulması basıncın kontrol edilememesine sebep olmaktadır. Bu durumda hem kombide hem de tesisatta basınç hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yükselebilir. Fazla suyun derhal dışarı atılması gerekir ve kombi de olması gerektiği gibi vanadan su akıtır. Bu problem sizin de anlayabileceğiniz gibi tehlikelidir ve en kısa sürede çözüme ulaştırılmalıdır. Sonuçta insan tasarımı olan kombilerin her zaman bu tip güvenlik önlemlerini otomatik olarak alabileceklerini düşünmeyin.

Kombinin Su Verme Vanası Bozulmuş Olabilir

Kombinin su verme vanasının bozulması su kaçaklarına neden olmaktadır. Yani bu vanadan su damlaması sorunu kombinin iç tesisatından değil vananın gevşemiş contalarından da kaynaklanmaktadır. Bu vananın ya da tesisatın herhangi bir parçasının çürümesi gibi bir problem söz konusu olabilmektedir. Kombi tesisat servisleri bu problemleri kısa sürede çözmektedir. Elbette parça değişimlerinde orijinal parçaların tercih edilmesi daha doğru olur. Kombiler için parça değişimlerinde firma olarak tavsiyemiz orijinal olmayan parçaları tercih etmemeniz yönünde olacaktır. Çünkü bu parçalar kısa sürede tıkanma kırılma gibi durumlar ile karşılaşmanıza neden olurlar. Kalitesiz olduklarından dolayı problemlerin sık sık tekrarlanmasına neden olurlar. Bu durumda sürekli para vererek parça değişimi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kombiniz Su Sızdırıyorsa Bizi Arayın

Kombiniz hakkında çözümsüz kalan problemleriniz için bizi arayabilirsiniz. Her türlü kirli ve temiz su tesisatı sorunu ile kombi tesisatı sorunlarını teknolojik cihazlar ve tecrübeli ekipleri ile çözen firmamız, su kaçağı tamirini de oldukça ekonomik ücretler karşılığında yapmaktadır.

Kalorifer hattında oluşan su kaçağını anlamak genelde kombinin sürekli olarak su eksiltmesiyle göze çarpmaktadır. Her gün kombiye su çekiyorsanız ve bu işlem her geçen gün saat olarak daha sıklaşıyor ve sonuç olarak 1-2 saat gibi bir süre aralığında kombinin suyu eksiliyorsa kesinlikle kombi kaçağı söz konusudur. Bu gibi durumlarda sizlerin yapacağı pek bir şey yoktur. Sadece kombinin su giriş çıkış boruları açık devre döşenmişse su akıtıp akıtmadığını kontrol edebilirsiniz. Bazen ısıya dayanıksız döşenen su tahliye boruları, sıcağı gördüğünde bağlantı noktasından ya da farklı bir noktadan delinme yaparak gözle görülür şekilde su fışkırması gibi problemler belirtebilir. Bu durumda kombinin giriş çıkış boruları uzman personel tarafından ısıya dayanıklı boruyla değiştirilerek arıza ortadan kaldırılır ancak kapalı sistem içinde oluşan bir arıza gözle görülmesi söz konusu olmadığından sadece cihazla tespit edilebilir ve boyutuna göre onarım şekline karar verilir.

Kış aylarında ısınma aracı olarak kullanılan kalorifer hattında görülen su kaçağı, bu hattın uzman tarafından kontrol edilmesi üzerine kalıcı çözüm üretilebilir. Çünkü kalorifer hattınız kullanım süresine bağlı olarak içerisinde pas ve kireç gibi olumlarda meydana gelmişse kombi kaçağı tespit edilip onarılsa da petek içi temizlenmediğinden yine ısınma eyleminden yeterli verim alınamayacaktır. Sizlerin iyi bir hizmet alması için anlaşma sağladığınız firma öncelik olarak kombi tesisatını detaylı olarak incelemeli ve arıza tespitiyle birlikte petek hattının iç aksamının da ne durumda olduğunu kontrol etmelidir. Eğer yapınız eski ve petek içi oldukça pas bağlamış durumdaysa öncelik olarak tesisat temizlenmeli ve sonrasında kombi su kaçağı onarımına geçilmelidir. Peteklerin her tarafı aynı ısı yayılımını yapması için tesisat içinin temizliği önemlidir.

Firmamızın üstün ve garantili hizmetlerinden yararlanmak için tek yapmanız gereken bizleri arayıp arıza bildiriminde bulunmak yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X