Havuz İzolasyon Kaçağı Bulma

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İçerik Puanı, 100,00)

Havuzları daha uzun ömürlü kullanabilmek ve kaçak problemlerini ortadan kaldırabilmek için  etkili çözümler sunan Tufan Tesisat kalitesinden ödün vermeden hizmet sunmaya devam etmektedir. Havuzlarda oluşan havuz izolasyon kaçağı nedeniyle havuzlar mikrop ve bakteri oluşumuna müsait hale gelmektedir.

Havuz su kaçakları için firmamız son teknoloji cihazlar kullanır. Kameralı ve akustik cihazlar ile kırmadan havuz izolasyon kaçaklarını bölgesel tespit ediyoruz.

Havuzların izolasyonu kalitesiz malzemelerden yapılmış olması nedeniyle, zamanla su sızıntı sorunları ortaya çıkabilmektedir. Havuzlarda meydana gelen su kaçağı zaman geçtikçe büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Havuzlarda oluşan izolasyon kaçağını ortadan kaldırabilmek için profesyonel firmalardan destek almak çok önemlidir. İzolasyon kaçağı ile ilgili firmamızdan destek alabilir ve havuzu sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için meydana gelen izolasyon kaçaklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

havuzda su boşalması
havuzda su eksilmesi

Havuzda İzolasyon Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Havuzda meydana gelen su kaçaklarının izolasyon nedeniyle mi yoksa buharlaşmadan meydana geldiğini anlamak için basit bir test yapılmaktadır.  Havuzlar özellikle yaz sıcaklarında büyük oranda su kaybetmektedir. Kova testi ile havuzlarda yaşanan su kaçağının buharlaşma nedeniyle mi ortaya çıktığı ya da herhangi bir izolasyon kaçağı nedeniyle mi ortaya çıktığı rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Havuzlarda günlük 0,5 cm su eksilmesi buharlaşma nedeniyle oluşmuş bir su kaybıdır ve normal karşılanmaktadır. ancak 1 cm civarında gerçekleşen su kayıpları su kaçağı veya buharlaşmadan kaynaklanabileceği için işinde profesyonel firmalardan destek alarak su kayıplarının nedenleri araştırmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

1 cm ve daha fazla bir su kaçağı bulunması halinde havuzda izolasyon kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Havuzun buharlaşması nem, güneş ışığı, bölgesel barometrik basınç, rüzgar ve havuz aktivite yoğunluğuna göre değişiklikler gösterebilmektedir.

havuzda su kaçağı bulma
havuzda su kaçağı tespiti nasıl yapılır

Havuz İzolasyon Kaçağını Tespit Etmek İçin Kova Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Havuzlarda oluşan izolasyon kaçağını tespit edebilmenin birden fazla yolları bulunmaktadır. Kova testi sayesinde havuzlarda oluşan su kaçaklarının nedenleri tespit edilebilmektedir. Firmamız havuzları daha sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için havuzda oluşan su kaçağı nedenlerini araştırarak çeşitli önlemler almaktadır. Kova testi yapılırken bazı aşamalar takip edilmelidir.

  • Havuzda kova testi uygulaması yaparken havuzun su seviyesi normal standartlara getirilmelidir.
  • Plastik su kovası 10 cm kalana kadar su ile doldurulmalıdır.
  • Kovayı havuz içerisinde sabit tutmak gerekmektedir. Kovayı havuz içerisinde sabit tutabilmek için havuz içi basamaklarından faydalanabilirsiniz. Bir veya ikinci basamağa yerleştirilen kova su seviyesinin 15 veya 30 cm üzerinde kalacak bir şekilde havuz içine oturtulmalıdır. Kova ağzına kadar havuz suyuna batmaması gerekir.
  • Kova içerisindeki su miktarı sudan etkilenmeyen kalem kullanılarak işaretlenmelidir. Kovayı içeriden ve dışarıdan işaretlerken havuz pompasının durdurulması gerekmektedir. İşaretleme bittikten sonra havuz pompası açılmalıdır. Kova testi yapılırken otomatik su tamamlama musluğu bulunuyorsa kapatılması gerekmektedir.
  • Taşımalı havuzlarda ise denge deposu kova testi bitinceye kadar mutlaka kapatılmalıdır.
  • 24 saat bekledikten sonra kovanın içerisindeki yeni su seviyeleri işaretlenmeli ve eski su seviyeleriyle kıyaslanmalıdır. Eğer kova dışında işaretlenen eski ve yeni değerler seviye farkından fazlalık gösteriyorsa, havuzda buharlaşmanın yanı sıra izolasyon kaçağının bulunduğu da anlaşılabilmektedir.

Kova Testinin Püf Noktaları Nelerdir?

Kova testi uygulanırken yağmur yağması söz konusu ise testin tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Kova testinin yapılış süresi 24 saati geçmemelidir. Aksi halde test sonucunun doğru çıkması mümkün değildir.  Kova testi uygulanırken buharlaşma nedeniyle oluşan su kaybı hem kovada hem de havuzda aynı seviyelerde gerçekleşmesi gerekmektedir. Kovada gerçekleşen su kaybı 1 cm ise aynı süre içerisinde havuzda gerçekleşen su kaybının 1 cm olması gerekmektedir.

Havuz İzolasyon Kaçağı Hangi Sebeplerden Kaynaklanmaktadır?

Havuz izolasyon kaçağı nedeniyle havuzun su miktarında sürekli azalmalar meydana gelebilmektedir. Havuz izolasyon kaçağının oluşma nedenleri;

  • Havuz gövdesinden veya havuz zemini ile duvarların birleştiği köşelerden,
  • Tesisat borularından,
  • Skimmerler, lambalar, besi ağızları veya dip emiş kenarları ile lamba kasalarındaki su çıkışlarından kaynaklanabilmektedir.

Havuzlardaki Su İzolasyon Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılmaktadır?

Havuzlarda oluşan su kaçağını gidermek için kırıp dökmeye gerek kalmadan havuzlardaki izolasyon kaçaklarının kimyasal maddeler yardımıyla ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Tufan tesisat olarak havuzda oluşan su kaçaklarının hangi sebeplerden kaynaklandığının tespiti yapılmaktadır. Yapılan testler sonucunda havuzdaki su kaybının buharlaşmadan değil de izolasyon kaçağından meydana geldiğinin tespiti halinde hemen tadilat işlemlerine başlanmaktadır. Firmamız kırıp dökmeden ve havuza zarar vermeden havuz izolasyon kaçağını tamir edebilmektedir. Tamirat işlemleri başlarken öncelikle havuzun içerisindeki suyun tahliyesi yapılmaktadır.

Tespit sonrasında boşaltılan havuzun dibine çöken birikintilerden arındırılır. Kaçak kapatmada son derece etkin olan kimyasal maddeler kullanılarak izolasyon açıklıkları kapatılır. Kullanılan kimyasal maddeler kaçak olan zemine dökülür ve fırça yardımı ile yüzeye ve derz alanlarına yedirilir. Bu işlemin iki defa uygulanması yeterlidir. İnsan sağlığına hiçbir zararı bulunamayan bu kimyasal madde, havuzlarda oluşan su izolasyon kaçağı kırma dökme işlemleri yapılmadan sonuçlandırılabilmektedir. Havuzlarda izolasyon malzemesinin sağlam olmaması halinde oluşan kaçaklar, havuzların kırılıp dökülmesi gibi büyük maliyetler ortaya çıkarmaktadır ancak kimyasal maddeler kullanan firmamız büyük maliyetleri ortadan kaldırarak kolayca kaçakların giderilmesini sağlamaktadır.

Havuzlardaki Su Kaçağının Zararları Nelerdir?

havuz su kaçağının zararları
havuz su kaçağı nedenleri

Havuzlarda oluşan su izolasyon kaçağına zamanında önlem alınmaması halinde havuzlarda mikrop ve bakteriler yaşamaya başlayacaktır. Bu durumda herkesin çok sevdiği havuzlar oldukça tehlikeli bir hale dönüşecek ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır.  Uzun zamandan beri havuzunuzda izolasyon kaçağı bulunuyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız Tufan Tesisat’ın havuz izolasyon kaçağı tespiti ve izolasyon kaçağı tamiratı hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılar


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X