Balkon Kaçağı Sorunlarının Çözümü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (içerik puanlanmamış)

Balkon Kaçağı Sorunlarının Çözümü; Evinizin en güzel yerlerinden biri olan balkonlar dış cepheye açılan mekanlar olduğu için zaman içinde size sorunlar yaşatabilirler. Bütün bunlar olası durumlardır ve aslında hepsinin çözümü vardır. Katlanabilen cam balkon sistemleri size apayrı bir mekan sunup evinize yeni bir yaşam ve çocuklarınız içinde güvenli bir oyun yeri sağlayabilir. Ama evlerde her zaman görülebilecek sorunlardan olan su kaçaklarını şekil değiştirerek çözemezsiniz. Temiz veya pis su borularının sızdırmasıyla başlayan sorunlar zamanla binanın nem dengesini bozacak kadar büyüyebilirler. Binalarda su kaçaklarının her zaman rastlanabileceği yerler arasında;

 • Beton zeminlerin altları,
 • Duvar arkaları,
 • Bodrumlar ve bahçeler,
 • Çatı, teras ve balkonlar,
 • Yerden ısıtma sistemleri,
 • Kalorifer petekleri ve boruları,
 • Tuvaletler ve banyolar,
 • Su şebeke boruları ve vanaları vardır.

Bu gibi yerlerde oluşacak su kaçakları şimdi modern yöntemlerle tespit ediliyor ve olabilecek en az tadilatla sorun gideriliyor. Örneğin dış cepheyi kaplayan yalıtım malzemesinin süratle kurutulması bile düşünülen çözümler arasında. Zaten binadaki nemi kurutmak için şimdi inşaat sonrası kurutma yöntemleri bile uygulanabiliyor. 2011 yılından beri bütün binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunlu. Ama bu binanın daha kurumadan yalıtım malzemesi ile kaplanması ve zamanla rutubet yapması demek. Bu gibi sorunlar şimdi modern yöntemlerle çözülebiliyor. Su kaçaklarını tespit etmek için kullanılan akustik dinleme cihazı bunun bir başka örneğini oluşturuyor. Balkondaki su kaçakları da konunun içinde.

Kırıp Dökmeye İzin Vermeyin

Evlerde karşılaşılan temiz veya pis su sistemlerindeki çatlaklar sonucu oluşan uı kaçaklarının tespiti ve tamiri için şimdi evinizin veya gayri menkulünüzün hemen kırılıp dökülmesine izin vermeyin. Yok yere hem zaman hem para kaybına uğramış olursunuz. Artık gelişen teknoloji evlerde bu derece bir tahribata neden olmadan sorunu çözen araçlar ve yöntemler geliştirdi. Klasik sıhhi tesisatçılıktan çok öte bir hizmet şimdi kaliteli firmalarca size sunuluyor. Tufan Tesisat bu firmaların başta gelenlerinden biri. Evlerdeki su kaçaklarının bulunması ve tabii balkonlardaki  su kaçaklarının tespiti ve düzeltilmesi için profesyonel bir anlayışta çalışıyor. 1992 yılından beri faaliyette olan işletme 2003 yılından beri de sıhhi tesisatta işe yarayan bütün modern cihazları kullanıyor. Teras ve bahçeler gibi dış cepheye açılan yerlerden biri olan balkonlar her an su tesisatı sorunlarının yaşanabileceği yerler arasında. Ama özellikle balkonlarda yapılacak bir tadilat binada başka tehlikeli durumlar doğurabilir. Bu yüzden özellikle balkonlarda su sızıntılarının tamiri amaçlı kırıp dökme yapılmasına izin vermeyin. Bu gibi bir sorunla karşılaşıldığında önce olabilecek en iyi çözümü düşünün. Bilinen eski tesisatçı çağırma yöntemlerinin aksine gelişen ve modern cihazlar kullanan firmalara yönelin. Örneğin evlerde görülen su kaçakları artık akustik dinleme cihazları ile rahatlıkla tam yerinde tespit edilebiliyor. Metrelerce duvar kazıp sızıntının yerini bulmaya çalışmak yerine şimdi arıza veren yer kesin olarak saptanıyor ve  sadece çok az bir bölümün  kırılmasıyla sorun çözülüyor. Su sızıntılarının tamiri böylece özellikle balkon gibi yerlerde tehlikeli bir durum yaratmıyor.

Öncelikle Tespit Edilmesi Önemlidir

Cihazlarla yapılan bu sızıntı tespitleri özellikle çatılarda ve teraslarda da çok kullanılıyor. Çünkü teraslardaki su sızıntıları tesisatın sorunu olabileceği gibi çatı izolasyonundan da kaynaklanabiliyor. Balkonunuzda oluşan bu sızıntıları da alt kattaki tavanda ıslanma yapabilir ya da balkondan evinizin içine doğru yayılabilir. Ne olursa olsun sızıntının kaynağını elektronik cihazlarla bulmak ve bundan sonrasında yapılabilecekleri  yapmak düşünülebileceken iyi çözümdür. Gereksiz tadilatlara lüzum yok. Boşu boşuna yapılan bir tadilat sonrası çıkacak temizlik hanımlar için çok can sıkıcı bir iş olabilir. Bunun yerine arızalı bölgenin nokta tespitini yapabilen firmalarla çalışın. Tufan Tesisat şimdi balkon kaçaklarının bulunması dahil oluşabilecek su kaçağı problemlerinin çözümünde size bir telefon kadar yakın. Yıllardır sıhhi tesisat alanında güler yüz ve kaliteli hizmet anlayışı ile çalışan firmanın bütün iletişim bilgilerini şimdi internetteki özel sitesinden kolayca bulabilirsiniz.

Balkondaki Su Sızıntısı

Evlerin balkonlarında görülen su sızıntılarının büyük çoğunluğu birleşim yerlerinde olur. Buralarda görülen nemlenme büyüyerek balkonun iç zeminine ve balkon altından alt katın balkon tavanına doğru yayılır. Balkonlardan geçen yağmur suyu tahliye borularının yaprak veya çamur gibi süprüntülerle tıkanmış olması gibi çözümü basit bir nedene dayanmıyorsa balkonlardan geçen tesisatta bir çatlak var demektir. Çatlaktan yayılan sular balkonda ve giderek tüm binada nemlenme, küflenme gibi sorunlar yaratır. Kötü görünümünden öte bu durum binanın nem dengesini de bozmaktadır. Sorunun çözümü önce su kaçağının yerini tespit etmekten geçer. Her an rastlanabilecek balkonlardaki su sızıntıları aynı zamanda banyo ve tuvaletlerde yani su kullanımının fazla olduğu evin diğer bölümlerinde de görülebilir. Hatta şebeke vanalarında, kaloriferlerin boru sistemlerinde de sık sık oluşmaktadır. Zeminde veya duvarlarda yapıldığı gibi akustik bir dinlemeye gerek olmayan bu gibi durumların tamiri pratikte daha kolay yapılır. Evin kirli veya pis su sistemlerinde, banyo giderlerinde ve klozetlerde oluşan tıkanıklıklarda şimdi su jetleri ve bir çeşit burgu denebilecek, kendi kendine dönen zincirlerin tıkanmış boruların içine sokulmasıyla giderilebilmektedir. Hatta balkon kaçaklarının önlenmesi için su izolasyon tamiri de başvurulacak çözüm yollarından biridir. Bu kadar teknik çözüm varken artık sıhhi tesisatçılık gerektiren durumlarda hemen şimdi tamirat lazım, etraf kırılıp dökülecek aklınıza getirmeyin. Tercih edilecek daha profesyonel yöntemler var. Tufan Tesisat bu profesyonel çözümler temelinde, işin kalitesine önem vererek, güler yüzle ve zamanında yapılan hizmet anlayışıyla çalışıyor. Müşteri memnuniyetinin esas olduğu işlerde böyle çalışmak gerek.

Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

 • semra bilsel

  22/05/2017,08:51

  Sayın Yetkili
  Balkonumdan yağmur suyundan dolayı su sızıntısı olmakta idi; balkonu PVC ile kapattım ama duvarındaki çatlakları kapattıgım halde gene içeri su girmektedir. Nasıl bir önlem alabilirim acil cevap saygılarımlaYorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2017 Tufan Tesisat - Tüm haklarımız saklıdır.
X